Putin zwołał pilną naradę z wojskowymi

O spotkaniu informuje agencja AFP. Putina ma się spotkać zarówno z urzędnikami ministerstwa obrony, jak również z dowódcami okręgów wojskowych i oddziałów rosyjskich sił zbrojnych oraz z przedstawicielami federalnych organów wykonawczych.
"21 grudnia prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadzi rozszerzone posiedzenie kolegium Ministerstwa Obrony Rosji. Podsumowana zostanie praca Sił Zbrojnych Rosji w 2022 r. i wyznaczone zostaną zadania na przyszły rok" – czytamy.
W wydarzeniu ma wziąć udział około 15 tys. funkcjonariuszy sił zbrojnych pomocą wideokonferencji.
Przemówienie inauguracyjne ma wygłosić minister obrony Siergiej Szojgu. Złoży też sprawozdanie z postępów "specjalnej operacji wojskowej".
Wojna z Ukrainą. Dla Rosji to "specjalna operacja wojskowa"
Rosja nie nazywa swoich działań przeciwko Ukrainie wojną, lecz "specjalną operacją wojskową" i domaga się od Kijowa "demilitaryzacji i denazyfikacji" kraju, a także uznania Krymu za rosyjski.
24 lutego rosyjski prezydent Władimir Putin wysłał wojska na Ukrainę w odpowiedzi na prośbę przywódców samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej, które wcześniej Rosja uznała za niepodległe i podpisała z nimi umowy o współpracy i wzajemnej pomocy.
Inwazję rosyjskich wojsk na Ukrainę poprzedziło telewizyjne wystąpienie Putina, w którym poinformował, że podjął decyzję o przeprowadzeniu "specjalnej operacji wojskowej" w celu ochrony osób "cierpiących nadużycia i ludobójstwo przez reżim kijowski".
Putin wywołał największą wojnę w Europie od 1945 r.
Putin podkreśla w oficjalnych wypowiedziach, że nie żałuje rozpoczęcia "specoperacji" i traktuje wojnę z Ukrainą jako przełomowy moment, w którym "Rosja w końcu oparła się hegemonii Zachodu po dziesięcioleciach upokorzeń od upadku Związku Radzieckiego".
Atakując Ukrainę, Putin wywołał największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i ściągnął na Rosję bezprecedensowe sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych, Unii Europejskiej i innych krajów Zachodu.