Jedna lista opozycji? Wyborcy są zdecydowani
Chociaż wybory do parlamentu odbędą się dopiero jesienią przyszłego roku, to już od wielu miesięcy politycy opozycji negocjują ws. wspólnego startu. Za powstaniem jednej listy wyborczej opozycji opowiada się m.in. lider najmocniejszego ugrupowania opozycyjnego – Platformy Obywatelskiej – Donald Tusk.
Niedawno media informowały, że szef PO jest już zmęczony czekaniem na deklaracje liderów innych partii politycznych. Przeciągająca się niepewność ma rzekomo także swoje konsekwencje w samej Platformie.
Wyborcy chcą jednej listy opozycji
A czego chcą wyborcy? W nowym sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" ankietowanym zadano pytanie: "Czy partie opozycyjne powinny wystartować w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych jako jedna lista wyborcza?".
Takie rozwiązanie popiera aż 53,1 proc. badanych – 25,2 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 27,9 proc. "raczej tak".
Przeciwko powstaniu wspólnej listy KO, Lewicy, Polski 2050 i PSL jest 31,1 proc. ankietowanych – 18,9 proc. wybrało odpowiedź "raczej nie", a 12,2 proc. "zdecydowanie nie".
Aż 15,9 proc. badanych wybrało odpowiedź "Nie mam zdania/Trudno powiedzieć".
Tusk zjednoczy opozycję? Polacy zabrali głos
Jednocześnie, jak pokazuje badanie firmy Social Changes z końca listopada, wyborcy są sceptyczni wobec możliwości stworzenia wspólnej listy opozycji.
W sondażu ankietowani odpowiadali na pytanie: "Czy według Pani/Pana Donaldowi Tuskowi uda się doprowadzić do wspólnego startu opozycji z jednej listy w najbliższych wyborach parlamentarnych w Polsce?".
Z sondażu wynika, że twierdząco na pytanie odpowiedziało 24 proc. badanych, z czego 6 proc. "zdecydowanie" i 18 proc. "raczej". W ocenie aż 50 proc. ankietowanych Donaldowi Tuskowi nie uda się zjednoczyć opozycji przed wyborami ("zdecydowanie nie" – 19 proc., "raczej nie" – 31 proc.). 26 proc. uczestników badania wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Sondaż został zrealizowany metodą CAWI (ankiety w formie elektronicznej) w dniach od 25 do 28 listopada 2022 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział 1 066 osób