Bruksela zatwierdziła polski program. Chodzi o miliardy euro
"Polska zgłosiła Komisji, w ramach tymczasowych ram kryzysowych, program wsparcia w wysokości 3 mld euro dla firm działających na polskim rynku gazu w kontekście wojny Rosji z Ukrainą" – czytamy w komunikacie.
Z działania będą mogły skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz duże firmy działające na polskim rynku gazu, w szczególności sprzedawcy ostatniej szansy oraz podmioty prawnie zobowiązane do sprzedaży gazu ziemnego na rynku giełdowym. Instytucje kredytowe lub inne instytucje finansowe są wyłączone z programu.
W ramach tego środka pomoc będzie miała formę pożyczek preferencyjnych. Wsparcie będzie udzielane i administrowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), .
Czego konkretnie dotyczy projekt?
Kwota pomocy indywidualnej na beneficjenta będzie równa:
– 15% jego średniego całkowitego rocznego obrotu z ostatnich trzech zamkniętych okresów obrachunkowych; lub
– 50% kosztów energii poniesionych w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o pomoc.
Wyjątkowo, gdy beneficjenci mogą należycie uzasadnić, że działają w sektorach szczególnie dotkniętych bezpośrednimi lub pośrednimi skutkami obecnego kryzysu, takich jak w tym przypadku rynek gazu, kwota pożyczki może zostać zwiększona:
– przez 12 miesięcy, dla dużych przedsiębiorstw, które muszą zapewnić zabezpieczenia finansowe działalności handlowej na rynkach energii, w celu pokrycia potrzeb płynnościowych wynikających z tej działalności; oraz – – przez 6 miesięcy zarówno dla MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw, w celu pokrycia ogólnych potrzeb w zakresie płynności.
Komisja stwierdziła, że polski program jest zgodny z warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.
W szczególności:
– termin zapadalności pożyczek nie przekroczy 6 lat;
– obniżone stopy procentowe są zgodne z minimalnymi poziomami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych; oraz
– wsparcie zostanie udzielone nie później niż 31 grudnia 2023 r.
Komisja stwierdziła, że polski program jest niezbędny, odpowiedni i proporcjonalny, aby zaradzić poważnym zaburzeniom w gospodarce państwa członkowskiego, zgodnie z art. 107 ust. 3 lit. b) TFUE i warunkami określonymi w tymczasowych ramach kryzysowych.
Na tej podstawie Komisja zatwierdziła środek pomocy zgodnie z unijnymi zasadami pomocy państwa.