Rejon najcięższych walk. Prigożyn: Walka o "każdy dom"
Okolice Bachmutu w obwodzie donieckim stanowią obecnie arenę najcięższych walk na wszystkich frontach wojny rosyjsko-ukraińskiej. Obie strony zgromadziły tam znaczące siły. Podczas gdy na większości odcinków z uwagi na zmęczenie i warunki pogodowe, walka nie jest intensywna, to rosyjska ofensywa na bardzo istotny strategicznie rejon Bachmutu trwa niemal nieprzerwanie od kilku miesięcy. 70-tysięczne przed inwazją miasto, jest obecnie prawie w całości zniszczone.
Prigożyn: Bachmut jak twierdza
W nowym wywiadzie dla rosyjskiej agencji Ria Novosti założyciel Grupy Wagnera z uznaniem wypowiedział się o stronie ukraińskiej. Z jego relacji wynika, że zacięte walki toczą się o każdy dom, a obsadzone przez wojska Ukrainy tereny można przyrównać do "twierdzy".
– Prawie co dziesięć metrów jest nowa linia obrony – stwierdził popularny "Kucharz Putina", szacując liczbę umocnień na "pięćset". Jak przyznał, opór Ukraińców jest tak silny, że postępy dokonywane przez Rosjan są "znacznie utrudnione".
O potrzebie zapewnienia maksymalnej siły i koncentracji siłom walczącym w Donbasie mówił kilka dni temu także prezydent Ukrainy. – Sytuacja jest ciężka. Okupanci wykorzystują znaczne zasoby, by posunąć się naprzód. Dziękuję wszystkim naszym chłopakom, którzy twardo trzymają swoich pozycji i nie tylko ich nie tracą, ale także starają się wyprzeć okupantów – powiedział Wołodymyr Zełenski.
Amerykański think tank: Rosjanie mogą dążyć do pauzy
Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną ocenili pod koniec grudnia, że tempo natarcia sił rosyjskich pod Bachmutem zwolniło, chociaż trudno jest ocenić, czy próby zajęcia miasta osiągnęły już swoją kulminację.
Powołując się na rosyjskich "blogerów wojennych", ISW stwierdził, że wojska ukraińskie zdołały nieco spowolnić Rosjan w rejonie Bachmutu, a także wyprzeć ich z części zajmowanych pozycji. W ocenie ISW postępy Rosjan pod Bachmutem były w listopadzie i grudniu wolniejsze niż w październiku.
"Siły rosyjskie będą prawdopodobnie miały trudności z utrzymaniem tempa operacji ofensywnych w rejonie Bachmutu i mogą dążyć do pauzy taktycznej lub operacyjnej" – prognozują analitycy amerykańskiego instytutu.