Przełom w konflikcie? Niemcy i USA dostarczą dodatkowy sprzęt
Biały Dom poinformował, że po telefonicznej rozmowie prezydenta USA Joe Bidena z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, zapadła decyzja o kolejnych dostawach sprzętu dla Kijowa.
Decyzje po rozmowie Biden-Scholz
Jak podano w komunikacie, przywódcy rozmawiali o przebiegu konfliktu, wywołanego rosyjską agresją na Ukrainę. W trakcie rozmowy Scholz i Biden wyrazili dalsze poparcie dla Kijowa, deklarując wsparcie finansowe, humanitarne, militarne i dyplomatyczne, "tak długo, jak będzie to potrzebne".
W związku z tym, Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, a Berlin wozy bojowe Marder.
Jak podkreślono dalej, w obliczu kolejnych rosyjskich ataków rakietowych i z użyciem dronów na ukraińską infrastrukturę krytyczną, prezydent Biden i kanclerz Scholz potwierdzają też wsparcie w kwestii zaopatrzenia ukraińskich wojsk w systemy obrony powietrznej.
Pod koniec grudnia Stany Zjednoczone ogłosiły przekazanie Ukrainie baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot. Niemcy dołączą do Stanów Zjednoczonych w dostawie na Ukrainę dodatkowej baterii obrony przeciwlotniczej Patriot – czytamy w oświadczeniu.
Kreml: Putin nakazał "zawieszenie broni" na Ukrainie
W czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił zawieszenie broni na Ukrainie, na okres 36 godzin – poinformowała agencja Reutera. Opierając się na komunikacie Kremla, Reuters podaje, że Putin nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu "wstrzymać ogień" i ogłosić chwilowy "rozejm" w Ukrainie.
Zawieszenie broni ma obowiązywać od południa, 6 stycznia. Zgodnie z kalendarzem juliańskim, prawosławni świętują Boże Narodzenie 7 stycznia.
Moskwa wezwała Kijów do zadeklarowania, czy zamierza także wstrzymać się od ataków w tym czasie.
Chociaż Kijów nie opublikował dotychczas oficjalnej odpowiedzi prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na propozycję Rosji, to głos zabrali już przedstawiciele ukraińskich władz, którzy odrzucają możliwość ogłoszenia "tymczasowego rozejmu".