Co trzeci Polak chce podniesienia wartości 500+
"Czy rząd powinien podnieść wysokość świadczenia 500plus w związku z wysoką inflacją?" – takie pytanie na zlecenie portalu rp.pl postawiła respondentom pracownia SW Research.
34 proc. respondentów odpowiedziało na to pytanie "tak". 24,9 proc. ankietowanych udzieliło odpowiedzi "nie". 24,1 proc. badanych uważa, że rząd powinien zlikwidować świadczenie 500+. 17 proc. respondentów nie ma zdania w tej sprawie.
Mieszkańcy wsi zwolennikami podwyższenia wartości 500+
– Waloryzację świadczenia rodzinnego zdecydowanie częściej niż pozostali respondenci popierają badani między 35 a 49 rokiem życia (45 proc.). Podwyższenie kwoty wypłacanej w ramach programu 500plus za słuszne uważa 37 proc. respondentów posiadających wykształcenie zasadnicze zawodowe i 4 na 10 badanych o dochodzie mieszczącym się w granicach 4001 – 5000 zł netto. Z uwagi na miejsce zamieszkania podniesienie wysokości świadczenia 500plus najczęściej popierają osoby mieszkające na wsi (38 proc.) – komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak, wiceprezes agencji badawczej SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 3-4 stycznia 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.
Medialne spekulacje ws. świadczenia
W mediach co pewien czas pojawiają się doniesienia jakoby rząd rozważał możliwość waloryzacji świadczenia socjalnego 500 plus. Na początku września minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg, zdecydowanie zaprzeczyła jednak tym medialnym pogłoskom.
We wtorek "Super Express", powołując się na rozmowę z "ważnym politykiem PiS", napisał, że rząd rozważa waloryzację świadczenia na dzieci. Nowa kwota miałaby wynieść 800 złotych.
W październiku ówczesny rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel zdementował rewelacje "SE" podkreślając, że w tym momencie nie ma żadnych planów na waloryzację świadczeń wypłacanych w ramach "500 plus".
– Kilka dni temu pojawiły się równie nieprawdziwe doniesienia o rzekomych zmianach w zasadach przyznawania 500 plus. Dziś są informacje w drugą stronę. Hipotetycznie, w przyszłości nie można wykluczyć różnych rzeczy. PiS zawsze będzie się troszczyło o polskie rodziny. Na dziś nie ma żadnych planów zmian w programach społecznych – powiedział Fogiel na antenie Polskiego Radia 24.