Rozpoczęła się podróż apostolska papieża Franciszka do Afryki
To już 40. podróż zagraniczna papieża Franciszka. Po ponad pół roku oczekiwania, Ojciec Święty wyruszył do Afryki i spędzi tam następnych sześć dni. Jego podróż na południe została przełożona z powodów zdrowotnych papieża.
"Pokojowa misja ratunkowa"
W trakcie pobytu w Afryce głowa Kościoła odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga oraz Sudan Południowy. Oba afrykańskie kraje pogrążone są w konfliktach. Dlatego też mówi się, że podróż Franciszka do Afryki jest "pokojową misją ratunkową". Hasłem papieskiej pielgrzymki na Czarny Ląd są słowa: "Wszyscy pojednani w Jezusie Chrystusie".
W trakcie pobytu w Demokratycznej Republice Konga i Sudanie Południowym Franciszek ma spotkać się z przywódcami obu państw. Papież zobaczy się również z ofiarami konfliktów, które od wielu lat dotykają oba kraje.
Jeszcze przed wtorkowym wylotem, Ojciec Święty spotkał się z grupą uchodźców z Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego. Obecnie przebywają oni w Rzymie, gdzie otrzymują pomoc od jezuickiego ośrodka dla uchodźców "Centro Astalli". W spotkaniu uczestniczył także jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski.
Podczas podróży na lotnisko papież Franciszek modlił się przy pomniku ofiar z Kindu, upamiętniając w ten sposób m.in. wszystkie osoby pracujące dla organizacji humanitarnych, które zginęły pomagając mieszkańcom Afryki.
Planowo, o godzinie 15 Ojciec Święty powinien dotrzeć do stolicy Demokratycznej Republiki Konga, Kinszasy.
Pielgrzymka Franciszka do Afryki neutralna klimatycznie
Wcześniej media rozpisywały się o zapowiadanej wizycie papieża Franciszka w Afryce. Głównym wątkiem miał być... neutralny klimatycznie lot głowy Kościoła.
Według informacji podanych przez włoskie linie lotnicze ITA, podczas rozpoczynającej się sześciodniowej wizyty głowy Kościoła katolickiego w Afryce, ma zostać wykorzystany nowy Airbus 350, emitujący o jedną czwartą mniej CO2 niż jego poprzednik. Włoski przewoźnik wskazał przy tym, że Ojciec Święty w swojej encyklice "Laudato si" z 2015 roku wzywał m.in. do redukcji gazów cieplarnianych.