Przyspieszone wybory do Parlamentu Europejskiego? Polacy zabrali głos
W ostatnich tygodniach w Parlamencie Europejskim wybuchła prawdopodobnie największa afera korupcyjna w historii. Eva Kaili, jedna z wiceprzewodniczących PE, została aresztowana przez belgijską policję oraz oskarżona o udział w grupie przestępczej i tzw. pranie brudnych pieniędzy. Grecka socjalistka jest podejrzana o nielegalny lobbing na rzecz Kataru, gospodarza piłkarskich mistrzostw świata 2022. W związku z tą sprawą, Kaili została wykluczona z Ogólnogreckiego Ruchu Socjalistycznego, a także odwołana ze stanowiska wiceszefowej Europarlamentu.
Po Nowym Roku przewodnicząca PE Roberta Metsola rozpoczęła proces pozbawienia immunitetów dwóch europarlamentarzystów. Oficjalnie nie podano, o których deputowanych chodzi, ale według ustaleń medialnych, są to Włoch Andrea Cozzolino i Belg Mark Tarabella.
Służby na wniosek prokuratury Belgii przeprowadziły 20 przeszukań, w tym 19 w domach prywatnych i jedno w biurach PE. Udało się odzyskać 600 tys. euro w domu jednego z podejrzanych, kilkaset tysięcy euro w walizce w pokoju hotelowym w Brukseli i kolejne 150 tys. euro w mieszkaniu należącym do jednego z parlamentarzystów.
Wybory do PE. Polacy zabrali głos
"Czy Pani/Pana zdaniem w związku z niedawną aferą korupcyjną w Parlamencie Europejskim powinny się odbyć przyspieszone wybory do Parlamentu Europejskiego?" – zapytała sondażownia Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl. Wyniki badania poznaliśmy w środę, 1 lutego.
Za przyspieszonymi wyborami do PE opowiedziało się 45 proc. respondentów, przy czym 19 proc. "zdecydowanie" i 26 proc. "raczej". Przeciwnego zdania jest 22 proc. badanych (7 proc. "zdecydowanie" i 15 proc. "raczej"). Aż 33 proc. ankietowanych wybrało opcję "trudno powiedzieć".
Wśród elektoratów poszczególnych partii politycznych przyspieszonych wyborów do Europarlamentu chce 78 proc. wyborców Prawa i Sprawiedliwości, 31 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej oraz 41 proc. wyborców Polski 2050.
Sondaż został zrealizowany w dniach 20-23 stycznia 2023 roku metodą CAWI (wypełnienie ankiety w formie elektronicznej) na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1053 pełnoletnich Polaków.