Chiny wspierają kolejnego przeciwnika USA. Znamienne słowa Xi Jinpinga
Stanowisko Xi Jinpinga przytacza agencja Associated Press. Chiński przywódca wyraził poparcie dla rządu Raisiego słowami, których Pekin zazwyczaj używa do krytyki Waszyngtonu. Chiny i Iran przedstawiają się wraz z Rosją jako rzekoma przeciwwaga dla amerykańskiej potęgi.
– Chiny wspierają Iran w ochronie suwerenności narodowej i sprzeciwianiu się jednostronnym działaniom i zastraszaniu – powiedział Xi Jinping.
Spotkanie przywódców
Chiński rząd poinformował, że głowy obu państw uczestniczyły w podpisaniu 20 umów o współpracy, w tym w zakresie handlu i turystyki. Uzupełniają one podpisaną w 2021 roku 25-letnią umowę strategiczną o współpracy w zakresie sprzedaży ropy, rozwoju przemysłu i innych dziedzin. Chiny są jednym z największych odbiorców irańskiej ropy i równocześnie krajem, który dużo inwestuje w Iranie.
Według Xi Jinpinga, Pekin jest „przeciwny ingerowaniu sił zewnętrznych w wewnętrzne sprawy Iranu oraz podważaniu bezpieczeństwa i stabilności Iranu”. Chiński przywódca obiecał „współpracę w kwestiach dotyczących wzajemnych podstawowych interesów”, ale nie podał szczegółów.
Administracja prezydenta Raisiego nie ujawniła szczegółów spotkania, ale prezydent Iranu nazwał oba rządy „przyjaciółmi w trudnej sytuacji”
Z kolei rzecznik chińskiego MSZ Wang Wenbin, odpowiadając na pytanie, czy zbliżenie z Iranem skomplikuje stosunki amerykańsko-chińskie, powiedział, że ich „przyjazne stosunki” przyczyniają się do „promowania pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie”. – Nasz związek nie jest skierowany przeciwko osobom trzecim – powiedział Wenbin.
Wsparcie dla Rosji
Iran od lat znajduje się pod sankcjami handlowymi i finansowymi nałożonymi przez Stany Zjednoczone i inne zachodnie rządy. W 2018 r. rząd USA zablokował Iranowi dostęp do sieci SWIFT, która łączy międzynarodowe banki.
Obecnie Teheran wspiera Rosję w jej wojnie z Ukrainą, wysyłając drony kamikaze, których Kreml używa przeciwko infrastrukturze cywilnej. Oficjalnie Iran zaprzecza temu faktowi i twierdzi, że drony zostały dostarczone przed rozpoczęciem wojny. Przedstawiciele irańskiego rządu już kilkukrotnie grozili Ukrainie za ujawnienie tych faktów.
Z kolei Chiny zajmują bardziej neutralne stanowisko. Pekin oficjalnie opowiada się za integralnością terytorialną i suwerennością Ukrainy zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych. Ponadto, choć nie poparł sankcji wobec Federacji Rosyjskiej, współpracuje dość ostrożnie w sprawach dostaw towarów podwójnego zastosowania, aby nie zostać objętym sankcjami wtórnymi.