Projekt ślad pamięciowy
W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 1 marca o godzinie 18 30 w lesie, w ciemności będzie można zobaczyć ich twarze i posłuchać ich historii.
To do lasów Syberii w lutym 1940 roku dokonano pierwszej deportacji Polaków, to w lasach mordowano polską inteligencję strzałem w tył głowy i to w lasach ukrywali się Polacy, którzy do końca walczyli o niepodległą ojczyznę.
Projekt składa się z trzech części - to zesłańcy na Sybir, to dzieci wywiezione do III Rzeszy na przymusowe roboty i to także więźniowie polityczni okresu stalinowskiego w Polsce Ludowej. Młodzi ludzie ze Związki Białej Tarczy i z organizacji Huragan, którzy w latach 50. walczyli w Polsce z okupantem sowieckim, za co byli bici i torturowani w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa na Anstadta 7 w Łodzi – dzisiaj liceum nr XII.
Z każdym z bohaterów fotograf Izabela Łapińska spędziła wiele godzin, rozmawiając i nagrywając ich wspomnienia a potem fotografując ich twarze w konwencji fotografii policyjnej, jak kryminalistów trzymających własnoręcznie napisane swoje imię i nazwisko. To portrety en face i z profilu. Wspomnienia przepisała, a potem poprosiła dzieci, by przeczytały historie, które ponownie zostały nagrane.
Wystawa gościła już w galerii FF w Łodzi, w Muzeum Ziemi Wieluńskiej, obecnie projekt prezentowany jest w Muzeum Kresów w Lubaczowie, a w 83. rocznicę pierwszej deportacji Polaków na Sybir towarzyszył jako instalacja Biegowi Pamięci Sybiru w Białymstoku i we Wrocławiu.
Tym razem wystawa fotograficzna zostanie pokazana w zupełnie innej, nie galeryjnej i nie muzealnej odsłonie, nieszablonowo, o zmroku, w lesie brzozowym na Olechowie w Łodzi (zbiórka na przedostatnim przystanku tramwajowym przy Alei Ofiar Terroryzmu 11 września linii 9 i 10 b godzina 18 20).
Każda fotografia zawiśnie na osobnym drzewie, z autonomicznym oświetleniem i z własnym dźwiękiem czytanych przez dzieci poruszających zeznań.