Porozumienie w sprawie eksportu zboża. "Jest potrzeba uściślenia niektórych zapisów"
Polsko-ukraińskie porozumienie zbożowe dotyczy czasowego wstrzymania, a następnie znacznego ograniczenia importu zboża z terytorium Ukrainy do Polski.
Od 1 czerwca 2022 roku ukraińscy rolnicy mogą bez żadnych ograniczeń taryfowych i pozataryfowych wwozić zboże do Unii Europejskiej w ramach tzw. korytarzy solidarnościowych. Niekontrolowany import ziarna z Ukrainy stanowi ogromny kłopot dla polskich rolników. Zboże miało bowiem przejeżdżać przez terytorium Polski do innych państw członkowskich UE, ale w praktyce tak nie jest.
Porozumienie w sprawie zboża
"Planowane na jutro podpisanie porozumienia Polska – Ukraina w sprawie eksportu zboża zostało przełożone na poniedziałek. Jest jeszcze potrzeba uściślenia niektórych zapisów. Jutro minister Robert Telus będzie w tej sprawie rozmawiał on-line z ministrem Mykołą Solskim" – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na Twitterze.
Sztab kryzysowy
Przypomnijmy, że premier Mateusz Morawiecki powołał w ostatni wtorek sztab kryzysowy w sprawie ukraińskiego zboża w Polsce. Wydarzenie miało związek z protestami przeciwko sprowadzaniu zboża z terytorium Ukrainy.
– Bardzo nam zależy na tym, żeby towar, który płynie z Ukrainy, odpowiadał naszym normom, żebyśmy zadbali o zdrowie i bezpieczeństwo Polaków. Odpowiednie służby będą działać, żeby nie tylko zboże, ale również wszystkie produkty spożywcze były bardzo mocno kontrolowane — mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Polityk zwrócił się do obecnych na spotkaniu przedstawicieli organizacji rolniczych z Polski, Czech, Słowacji, Rumunii i Bułgarii o skierowanie wspólnego stanowiska do Komisji Europejskiej.
Według ustaleń, Ukraina powstrzyma się od eksportu do Polski pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do nowego sezonu.