Zakaz wwozu produktów z Ukrainy. Opublikowano ważny komunikat
Zgodnie kierunkową decyzją Rady Ministrów właśnie podpisałem Rozporządzenie w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych – poinformował w sobotę popołudniu minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.
Rozporządzenie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw po godzinie 20, co oznacza, że od tego momentu do Polski nie mogą zostać wwiezione towary z listy uwzględnionej w dokumencie. Chodzi m.in. o zboża, cukier, susz paszowy, nasiona, chmiel, len i konopie, owoce i warzywa, produkty z przetworzonych owoców i warzyw, wina, wołowinę i cielęcinę, mleko i przetworzy mleczne, wieprzowinę, baraninę i kozinę i jaja.
W niedzielę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz rzecznik PiS Rafał Bochenek podali kolejną ważną informację ws. wprowadzonego zakazu.
"W związku z pojawiającymi się pytaniami, zakaz ma charakter pełny, łącznie z zakazem tranzytu przez Polskę. Kwestia tranzytu będzie przedmiotem dyskusji ze stroną ukraińską na temat zbudowania szczelnego systemu i gwarancji wyłącznie przejazdu produktów przez Polskę" – czytamy we wpisie ministra Budy.
Reakcja KE. Rozmowa von der Leyen i Morawieckiego
Pierwszy komentarz przedstawicieli Komisji Europejskiej ws. decyzji Polski o zakazie wwozu towarów z Ukrainy pojawił się już w sobotę. – O zakazie dowiedzieliśmy się z mediów. Nie znamy szczegółów, więc na tym etapie nie możemy udzielić żadnego komentarza – mówiła w rozmowie z RMF FM rzeczniczka KE Miriam Garcia Ferrer. – Zwracamy się do władz polskich o dalsze informacje, aby móc ocenić środek. Przypominamy, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE – dodała Ferrer.
W niedzielę serwis RMF FM informuje, że szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen rozmawiała z premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie wprowadzonego zakazu wwozu do Polski i zakazu tranzytu przez nasz kraj artykułów rolnych z Ukrainy. Po tej rozmowie, rzeczniczka KE przekazała też stacji nowe oświadczenie Komisji.
Jak się dowiedziała dziennikarka RMF FM, Komisja Europejska chciała, by wybrzmiało »mocniejsze« przesłanie niż wczoraj. W dzisiejszym oświadczeniu czytamy: »Należy podkreślić, że polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE, a zatem działania jednostronne są niedopuszczalne«" – podaje serwis.