Ofiary molestowania seksualnego pielgrzymują do Rzymu
Jak relacjonują media, 17 maja 15-osobowa grupa ma spotkać się z papieżem Franciszkiem. W drogę wyruszyli 6 maja z monachijskiego Marienplaztz, żegnani błogosławieństwem udzielonym przez wikariusza generalnego archidiecezji Monachium i Fryzyngi ks. Christoph Klingan. Obecny był także burmistrz Monachium Dieter Reiter.
Pielgrzymka ofiar molestowania
Na pierwszym etapie pielgrzymki (do bawarskiej miejscowości Schäftlarn) ofiarom wykorzystania seksualnego towarzyszyło 50 innych rowerzystów, na znak solidarności i wsparcia.
Pielgrzymka przebiega pod hasłem „Wyruszamy! Gdzie jesteś, Kościele?”. Zorganizowali ją członkowie rady osób wykorzystanych w archidiecezji oraz stowarzyszeń zajmujących się zwalczaniem i prewencją wykorzystywania seksualnego w Kościele. Koszty wyjazdu pokryła w całości archidiecezja monachijska.
Rowerowi pątnicy przejadą 720 km w ciągu 10 dni. Po drodze rozmawiać będą z przedstawicielami Kościoła i instytucji państwowych na temat zapobiegania przestępstwom seksualnemu. Dziś takie spotkanie odbywa się we włoskim Bolzano.
Co zrobił Jan Paweł II ws. zwalczania pedofilii w Kościele?
Jan Paweł II stopniowo poznawał problem pedofilii w Kościele, a mówiąc ściśle wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Decyzje jakie podejmował, okazują się po dziś kluczowymi dla oczyszczenia Kościoła z tych przestępstw. Był też pierwszym w historii papieżem, który wydał zdecydowaną i systemową walkę temu zjawisku.
Problem pedofilii w Kościele nie pojawił się dopiero w XX wieku. Pierwszym znanym dokumentem kościelnym, który zajął się tą kwestią, jest kanon 71 synodu dyscyplinarnego w hiszpańskiej Elwirze z początku IV wieku, który gwałcicielom dzieci odmawiał Komunii świętej nawet w godzinę śmierci.