Wielki finał Akademii Samorządu 2022-2023 za nami
Podczas sześciu weekendowych spotkań, młodzież z całej Polski rozwijała swoje umiejętności biorąc udział w warsztatach, prelekcjach, a także dyskusji i pracach w grupach. Zagadnienia, jakie były poruszane, koncentrowały się nie tylko wokół tematów europejskich i roli młodzieży w kształtowaniu polityk UE w tym zakresie. Dotyczyły także zagadnień związanych z samorządem, sportem czy kulturą.
Finałowy zjazd Akademii Samorządu rozpoczął się wyjątkowo, bo od wizyty w Ministerstwie Edukacji i Nauki. Uczestnicy wzięli udział w wykładzie z historii i teraźniejszości polskiego systemu oświaty i nauki. Mieli również możliwość zwiedzenia Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz poznać niezwykle poruszającą historię tego miejsca. Słuchacze Akademii odwiedzili także Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, odpowiadając tym samym na zaproszenie wicemarszałek Małgorzaty Gosiewskiej.
Dwa kolejne dni to intensywna praca, wykłady, warsztaty i dyskusje z tym najciekawszym, jakim było spotkanie z prawnukiem patrona fundacji, dr Grzegorzem Grabskim, który wprowadzał młodzież w meandry samorządności w wydaniu Władysława Grabskiego. Ta żywa lekcja historii w zgodnej opinii uczestników była niezwykle ciekawym i potrzebnym doświadczeniem. Zjazd to także intensywna praca nad raportem końcowym projektu, ale też i miłe chwile jakim było uroczyste odebranie certyfikatów udziału w projekcie oraz okolicznościowych upominków.
Jak zauważa prezes fundacji Centrum im. Władysława Grabskiego, dr Krzysztof Tenerowicz:
Bez wątpienia istnieje duże zapotrzebowanie na projekty takie jak Akademia Samorządu. Dostrzegam także, że zmieniają się oczekiwania ich uczestników. W coraz mniejszym stopniu interesuje ich teoria, coraz bardziej chcą spotykać się z praktykami, brać udział w zajęciach czysto warsztatowych oraz współuczestniczyć w realizacji projektu. Staramy się dostosowywać do tych oczekiwań.
Akademia ma nie tylko rozwijać posiadane już zainteresowania ale także wskazywać potencjalne ścieżki rozwoju.
Podczas zajęć Akademii poszerzyłam swój zakres wiedzy na wiele tematów. Bardzo się cieszę, że miałam okazje poznać np. osoby publiczne, które na co dzień najczęściej widuję w telewizji. Poznałam różne drogi życia, które mogę obrać jak skończę liceum. Jestem bardzo wdzięczna za cały projekt i za ludzi, których tam poznałam – mówi Kamila Żbikowska, jedna z najmłodszych absolwentka „ASa”.
Poza wymiarem czysto edukacyjnym bardzo wielką wartością jest niewątpliwie sieć kontaktów i wzajemnych relacji, które zawarli młodzi ludzie z całego kraju. Miejmy nadzieję, że zaowocują one już niebawem, a absolwenci Akademii dołączą do grona aktywnych uczestników życia społecznego w naszym kraju.