Amerykański dziennik ujawnia: Zełenski planował zajmowanie rosyjskich miast
W planie polityka był także atak na ropociąg Przyjaźń, którym rosyjska ropa dostarczana jest na Węgry. Tym ostatnim posunięciem chciał zadać cios premierowi Viktorowi Orbanowi, którego postawa wobec wojny na Ukrainie pozostaje mocno niejasna. "Wywiad USA uznał, że Zełenski wyrażał wściekłość na Węgry i dlatego mógł wysuwać przesadne, bezsensowne groźby" – podaje dziennik.
Z dokumentów ma też wynikać, że przywódca Ukrainy pod koniec stycznia miał proponować, żeby Ukraina "przeprowadziła uderzenia przeciwko Rosji, przerzuciła swoje siły lądowe na jej terytorium i zajęła bliżej nieokreślone rosyjskie miasta przygraniczne w celu zdobycia dźwigni w negocjacjach z Moskwą".
Zełenski w Berlinie: Niemcy prawdziwym przyjacielem
– Niemcy są prawdziwym przyjacielem i sojusznikiem, na którym można polegać – podkreślił Wołodymyr Zełenski podczas niedzielnego spotkania z władzami państwa w Berlinie.
Potwierdziły się informacje amerykańskiej agencji Reuters i w niedzielę doszło do pierwszej od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku wizyty Zełenskiego w Niemczech. Polityk spotkał się w Berlinie z prezydentem Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerzem Olafem Scholzem. Prezydent Ukrainy podziękował Niemcom za wsparcie w walce z Rosją i wyraził przekonanie, że działając razem uda się zwyciężyć i przywrócić pokój w Europie.
"W najtrudniejszym momencie współczesnej historii Ukrainy Niemcy okazały się, być prawdziwym przyjacielem i sojusznikiem, na którym można polegać, który w walce o obronę wolności i demokratycznych wartości stoi zdecydowanie po stronie narodu ukraińskiego" – napisał Zełenski w księdze pamiątkowej w pałacu Bellevue przy okazji spotkania.
Zełenski podziękował prezydentowi Steinmeierowi za jego przychylność. "Bardzo dziękuję, Panie Prezydencie, za pańskie osobiste wsparcie Ukrainy i za gościnność". Podziękował też niemieckiemu społeczeństwu za, jak napisał, fantastyczną solidarność. "Danke Deutschland!" – napisał po niemiecku.
Po południu Zełenski i cały naród ukraiński zostaną uhonorowani w Akwizgranie Nagrodą Karola Wielkiego. Laudację wygłosi kanclerz Scholz. Przemówienie mają wygłosić również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i premier Polski Mateusz Morawiecki.