Wołodymyr Zełenski odwiedzi Berlin 14 maja, aby spotkać się z niemieckimi urzędnikami – przekazała amerykańska agencja informacyjna Reuters, powołując się na anonimowe źródła w niemieckich władzach.
Prezydent Ukrainy próbuje pozyskać jak największe wsparcie sprzętowe przed planowaną kontrofensywą, która, jak niedawno powiedział Zełenski, może zostać przesunięta w czasie właśnie z powodu zbyt małej ilości amunicji.
Spotkanie Zełenskiego z papieżem w Rzymie
W sobotę Watykanie odbyło się pierwsze od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę spotkanie papieża Franciszka z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Do spotkania prezydenta Ukrainy z papieżem doszło w Rzymie. Poprzednie miało miejsce w 2020 roku.
Wołodymyr Zełenski w chwili powitania Ojca Świętego położył rękę na sercu i schylił głowę. Franciszek podziękował mu za wizytę, a prezydent odpowiedział, że to dla niego zaszczyt. Następnie usiedli przy stole i rozpoczęli rozmowę, która trwała blisko 40 minut.
W trakcie rozmowy prezydent Zełenski przedstawił papieżowi ukraińską formułę pokoju, prosząc go o włączenie się w jej realizację.
Duży pakiet od Niemiec dla Ukrainy
W sobotę Niemcy ogłosiły, że przekażą Ukrainie pakiet pomocy o wartości prawie 3 miliardów dolarów na wzmocnienie obronności kraju. To największa niemiecka pomoc dla Kijowa od początku wojny.
Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało w oświadczeniu, że pakiet będzie obejmować różnorodny sprzęt wojskowy, taki jak 20 transporterów opancerzonych Marder, 30 czołgów Leopard, 4 jednostki ogniowe IRIS-T-SLM oraz ponad 200 dronów rozpoznawczych i amunicję. Jak podają niemieckie media, to największa pomoc wojskowa dla Ukrainy ze strony Berlina od początku wojny.
"Tym cennym wkładem w postaci pilnie potrzebnego sprzętu wojskowego po raz kolejny pokazujemy, że Niemcy poważnie traktują swoje zobowiązania” – mówi cytowany w oświadczeniu minister obrony Niemiec Boris Pistorius. "Wszyscy pragniemy szybkiego zakończenia tej strasznej wojny prowadzonej przez Rosję przeciwko narodowi ukraińskiemu, która jest sprzeczna z prawem międzynarodowym. Niestety, tego jeszcze nie widać. Dlatego Niemcy będą udzielały wszelkiej możliwej pomocy – tak długo, jak będzie to konieczne" – dodał Pistorius.