Te kraje kupią systemy obrony powietrznej od Niemiec. "Największy wspólny projekt"

Estonia i Łotwa planują wspólnie nabyć niemieckie systemy obrony powietrznej, by chronić swoje terytorium. O swojej decyzji poinformowały w niedzielę ministerstwa obrony tych krajów.
"Największy wspólny projekt"
Zgodnie z tymczasową umową dostawy systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM — wyprodukowanego przez niemieckiego producenta broni Diehl Defence — mogłyby rozpocząć się w przyszłym roku, a systemy zaczęłyby działać w 2025 r.
Jak donoszą resorty obrony obu krajów, wartość transakcji i szczegółowe informacje o numerach systemu nie zostały ujawnione, ponieważ rozmowy z dostawcą wciąż trwają.
Estoński minister obrony Hanno Pevkur określił umowę jako "wspólny projekt o historycznych proporcjach dla naszej współpracy obronnej, największy jak dotąd".
– Zakładając, że negocjacje zakończą się sukcesem, mamy nadzieję na zawarcie umowy, a następnie ogłoszenie oficjalnego zwycięskiego oferenta tego lata – powiedział Pevkur.
System IRIS-T SLM
Niemiecki system obrony powietrznej, składający się z wyrzutni na ciężarówkach, pocisków rakietowych i osobnego wozu dowodzenia, ma za zadanie chronić miasta, wojska i ludność cywilną przed atakami powietrznymi oraz skutecznie neutralizować samoloty i śmigłowce.
System może być używany do ochrony przed wieloma innymi zagrożeniami, takimi jak bezzałogowe statki powietrzne, pociski manewrujące i amunicja krążąca.
— Nasz wspólnie wybrany system obrony powietrznej średniego zasięgu jeszcze bardziej zabezpieczy niebo nad Łotwą i Estonią i zapewni maksymalną możliwą ochronę naszym ludziom, a także infrastrukturze cywilnej i wojskowej — powiedziała w oświadczeniu łotewska minister obrony Inara Murniece.
Niemcy dostarczyły systemy obrony powietrznej IRIS-T na Ukrainę, gdzie według doniesień medialnych są one z powodzeniem wykorzystywane przeciwko rosyjskim atakom.