Atak powietrzny na Kijów. "Dwunasty w tym miesiącu"
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała nad ranem, że wszystkie drony wysłane w kierunku Kijowa. zostały strącone. Alarm powietrzny w stolicy Ukrainy trwał trzy godziny.
Nocny atak na Kijów
Jak podała na kanale Nexta strona ukraińska, Rosjanie po raz kolejny pokazali, że Kijów pozostaje jednym z jego najważniejszych celów w trwającej wojnie. Rosjanie zastosowali taktykę ataku w kilku falach, z przerwami między grupami atakujących dronów.
Ukraińcy napisali, że po trwającej cztery dni przerwie, przeciwnicy ponownie zaatakowali stolicę z powietrza. "To już dwunasty atak na stolicę w tym miesiącu. Podczas alarmu, który trwał ponad trzy godziny, wróg, według wstępnych danych, użył amunicji zaporowej Szahed" – przekazano.
Siergiej Popko, Szef Sił Obronnych Ukrainy podziękował obsłudze ukraińskiej obrony przeciwlotniczej za wspaniałą pracę.
Regularne uderzenia rakietowe
Od początku maja 2023 roku Rosja wznowiła częste ataki rakietowe w głąb terytorium Ukrainy. Najprawdopodobniej mają one na celu przede wszystkim osłabienie ukraińskiej obrony powietrznej. Do takich wniosków doszli eksperci Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, powołując się na swoje dane wywiadowcze. Podczas tych ataków rakietowych Rosja zaczęła coraz częściej wykorzystywać rozpoznawcze bezzałogowe statki powietrzne (UAV).
Należą do nich rosyjskie UAV SuperCam, które są stosunkowo tanie i mają wystarczający zasięg, aby latać nad celami pocisków manewrujących.
"Rosja najprawdopodobniej zastosowała tę taktykę, próbując uzyskać bardziej terminową ocenę szkód bojowych i poprawić swój cykl celowania. Powolny i nieefektywny proces namierzania celów przez rosyjskie siły zbrojne był główną wadą ich działań na Ukrainie” – czytamy w raporcie.
Jednak według brytyjskiego wywiadu powolne drony rozpoznawcze są bardzo wrażliwe na ukraińską obronę powietrzną.