Dymisja Mariusza Błaszczaka? Polacy zabrali głos
Pod koniec kwietnia w okolicach miejscowości Zamość, około 15 kilometrów od Bydgoszczy, znaleziono szczątki niezidentyfikowanego obiektu wojskowego. Badacze z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, który tworzy dla prokuratury ekspertyzę, podali, że "pocisk manewrujący Ch-55 najpewniej przyleciał zza naszej wschodniej granicy, bo w polskiej armii nie ma tego uzbrojenia ani na wyposażeniu, ani w magazynach".
Rakieta spadła na terytorium Polski w połowie grudnia 2022 r. Kwestia odpowiedzialności za brak wcześniejszego znalezienia pocisku podzieliła Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie.
Szef MON Mariusz Błaszczak wygłosił oświadczenie, w którym wskazał winnego zaniedbań. Jego zdaniem, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych RP zaniechał swoich obowiązków i nie poinformował resort obrony o upadku rakiety na terytorium Polski. W odpowiedzi, gen. Tomasz Piotrowski wystosował apel, w którym prosi o rozsądek i nieuleganie emocjom w związku z incydentem oraz o solidarną postawę społeczeństwa w obliczu działań Rosji.
Polityczna przyszłość Błaszczaka
Z najnowszego sondażu Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) wynika, że ponad połowa respondentów – 53,8 proc. – uważa, iż wicepremier Mariusz Błaszczak powinien odejść ze stanowiska (opcję "zdecydowanie" wskazało 32,8 proc., a "raczej" – 21 proc.
Niemal co trzeci badany (31,6 proc.) jest zdania, że szef MON powinien zachować stanowisko (z czego 17,6 proc. ankietowanych wybrało "zdecydowanie", zaś 14 proc. – "raczej).
14,6 proc. uczestników badania nie ma zdania w tej sprawie. Sondaż przeprowadzono w miniony weekend na zlecenie dziennika "Rzeczpospolita". Wyniki poznaliśmy w poniedziałek, 29 maja 2023 r.
Wniosek o wotum nieufności
Przypomnijmy, że ugrupowania opozycyjne przygotowały już wniosek o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.
– Chciałoby się powiedzieć: miarka się przebrała. Wczorajsze zachowanie pana ministra Błaszczaka, to, w jaki sposób uciekł z posiedzenia komisji, na której miał złożyć, zgodnie ze swoimi obowiązkami, wyjaśnienia dotyczące tego, co działo się w polskiej przestrzeni publicznej i zaniechań ministra obrony narodowej, tylko utwierdziło nas w przekonaniu, że wniosek o wotum nieufności dla szefa MON jest konieczny – powiedział na piątkowej konferencji prasowej przewodniczący klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.
W czwartek wicepremier Mariusz Błaszczak pojawił się na posiedzeniu połączonych komisji obrony narodowej i służb specjalnych, ale odmówił składania wyjaśnień, co zdenerwowało polityków opozycji.