Sytuacja na Odrze. Anna Moskwa: Może się powtórzyć scenariusz z ubiegłego roku
Na przełomie lipca i sierpnia ubiegłego roku na Odrze doszło do potężnej katastrofy ekologicznej, w wyniku której masowo wyginęły ryby oraz inne stworzenia żyjące w rzece. Jako przyczynę specjaliści z Polski i Niemiec wskazali toksynę produkowaną przez złote algi.
Pod koniec marca bieżącego roku ukazał się raport końcowy Zespołu do spraw sytuacji na Odrze. Publikacja stanowi podsumowanie i jest końcowym sprawozdaniem z działań ekspertów. Opracowany przez ekspertów raport końcowy przede wszystkim zawiera analizę zjawiska na tle danych z lat ubiegłych, w tym pogłębioną analizę sytuacji hydrologicznej, jak również analizę porównawczą zasolenia wód rzeki na tle danych z ostatnich 30 lat. Publikacja zawiera również dane i analizy będące następstwem rekomendacji eksperckich z raportu wstępnego z września 2022 r., jak np. zestawienie dot. wydanych w dorzeczu Odry pozwoleń wodno-prawnych oraz analizę charakterystyki ścieków zrzucanych do rzeki.
Widmo nowej katastrofy? "Każdy scenariusz"
– Jesteśmy przekonani, że udało się zrobić wszystko, co mogliśmy zrobić, żeby zapobiec powtórzeniu się katastrofy na Odrze z ubiegłego roku – zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie niemieckiej. Ale jednocześnie, biorąc pod uwagę złotą algę, gatunek inwazyjny, który się adaptuje do każdych warunków, jest bardzo nieprzewidywalny i mało przebadany na świecie, jesteśmy przygotowani i zdajemy sobie sprawę z tego, że może się powtórzyć sytuacja z ubiegłego roku i pojawić się każdy scenariusz – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w poniedziałkowej audycji Radia Zet.
– Już teraz mamy wysokie temperatury. W weekend woda punktowo osiągała temperaturę nawet do 20 stopni, był gwałtowny wzrost temperatury powietrza. Wzrost temperatury jest jednym z czynników, który wpływa negatywnie na sytuację na Odrze – skomentowała polityk.