Dyrektor generalny Intela: Mam Morawieckiego w ulubionych kontaktach w telefonie
W czwartek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w Polsce powstanie fabryka układów scalonych amerykańskiego giganta, firmy Intel. Inwestycja ma być lokalizowana w województwie dolnośląskim, w miejscowości Miękinia nieopodal Wrocławia.
W ramach projektu, powstanie zupełnie nowy sektor przemysłowy, który wzmocni strategiczne partnerstwo transatlantyckie. To nowe możliwości technologiczne dla Polski. Na fabrykę przeznaczonych zostanie 20 mld zł; powstanie do 2 tys. nowych miejsc pracy, a także tysiąc miejsc pracy u dostawców.
– Ta inwestycja Intela jest inwestycją szczególną – to najbardziej zaawansowane techniki produkcji, które będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów i kooperantów. Chcemy współpracować ze wszystkimi, ale cieszymy się z zacementowania współpracy transatlantyckiej. Europa, UE, USA i kraje takie jak Japonia czy Korea, to niezwykle ważne, aby potrafiły razem współpracować i wytyczać standardy – podkreślał szef polskiego rządu podczas swojego wystąpienia na konferencji prezentującej inwestycję Intela w Polsce.
Roczne negocjacje
W rozmowie z PAP dyrektor generalny amerykańskiej firmy Pat Gelsinger przyznał, że rozmowy w sprawie ulokowania fabryki podzespołów w Polsce trały od roku. CEO Intela wskazał, że po raz pierwszy spotkał się z premierem Morawieckim na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos i to spotkanie "rozpoczęło temat".
Gelsinger przyznał także, że "ma premiera Morawieckiego w ulubionych kontaktach w telefonie".
Koncern szukając miejsca na swoją inwestycję badał kilka możliwych lokalizacji, także w Polsce. Ostatecznie Wrocław okazał się najlepszy.
"Intel to amerykański gigant w branży, największy producent układów scalonych na świecie. W najbliższej dekadzie Amerykanie chcą zainwestować w Europie ponad 80 mld dolarów. Jedną z fabryk postanowili już założyć pod Magdeburgiem, ale kolejną inwestycję wywalczyła Polska. Jest to niewątpliwy sukces, bo inwestycje tego koncernu zabiegają niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej" – opisuje portal i.pl.