Najnowszy sondaż. Jaka jest różnica między PiS-em a KO?
Tegoroczne wybory parlamentarne odbędą się jesienią. Kiedy dokładnie, zdecyduje prezydent Andrzej Duda. Głowa państwa ma do wyboru kilka terminów. Media już od kilku miesięcy wskazują, że najbardziej prawdopodobne to 15 lub 22 października.
Zgodnie z Konstytucją RP, głosowanie musi zostać wyznaczone na dzień wolny od pracy, przypadający w ciągu 30 dni przed upływem czterech lat od rozpoczęcia kadencji Sejmu i Senatu. Prezydent zarządza wybory nie później niż na 90 dni przed upływem rozpoczęcia kadencji izb. To oznacza, że Andrzej Duda ma czas na wskazanie daty wyborów parlamentarnych do sierpnia.
Najnowszy sondaż
Według nowego sondażu pracowni Ipsos dla radia TOK FM i portalu oko.press, na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 33 proc. respondentów.
Druga w badaniu jest Koalicja Obywatelska, którą popiera 31 proc. ankietowanych. Natomiast trzecie miejsce zajmuje Konfederacja – 12 proc.
W przyszłej kadencji Sejmu znalazłaby się jeszcze Lewica, na którą chce głosować 8 proc. badanych.
Co ciekawe, progu wyborczego (8 proc. dla koalicyjnego komitetu wyborczego) nie przekracza Trzecia Droga, czyli sojusz Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni, którą wskazało 7 proc. uczestników badania (błąd pomiaru: +/- 3 pkt. proc.). Ponadto, AgroUnię wybrało 2 proc. respondentów. Inne partie polityczne wskazało 1 proc. Z kolei opcję "trudno powiedzieć" wybrało 6 proc. ankietowanych.
Mandaty sejmowe
Podział mandatów sejmowych wygląda następująco:
- PiS – 199 mandatów,
- KO – 176,
- Konfederacja –56,
- Lewica – 28,
- Inni (mniejszość niemiecka w Polsce: 1.
Frekwencja wyborcza
Deklarowana frekwencja wyborcza to 68 proc. 59 proc. respondentów sondażu Ipsos "zdecydowanie" weźmie udział w najbliższych wyborach, natomiast 9 proc. ankietowanych "raczej" odda głos.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CATI (wywiad telefoniczny wspomagany komputerowo) w dniach 19-22 czerwca 2023 r. Głosy na mandaty przeliczono według modelu opracowanego dla portalu oko.press przez analityka Leszka Kraszynę, który uwzględnił podział miejsc w Sejmie w przyszłej kadencji na poziomie okręgów wyborczych.