Referendum ws. relokacji migrantów. Polacy chcą wziąć udział w głosowaniu
Dyskusja o ewentualnym referendum ws. relokacji imigrantów rozgorzała po tym, jak Unia Europejska wróciła do koncepcji tzw. przymusowej relokacji w ramach paktu migracyjnego, czyli narzucenia państwom członkowskim, żeby wpuściły na swoje terytorium nielegalnych migrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu.
Polacy chcą wziąć udział w referendum
Jak wskazują wyniki nowego sondażu United Surveys dla RMF FM i "DGP" Polacy są zainteresowani tematem relokacji uchodźców i jeśli dojdzie do zorganizowania referendum, chętnie wezmą w nim udział.
W badaniu ankietowanym zadano pytanie: "Czy jeśli równocześnie z wyborami parlamentarnymi odbędzie się referendum ws. relokacji – weźmie Pan/Pani w nim udział?". Odpowiadając aż 46,8 proc. badanych wskazało, że "zdecydowanie" weźmie udział w głosowaniu, a odpowiedź "Raczej tak" wybrało 10,3 proc. respondentów.
Jedynie 24 proc. uczestników badania "zdecydowanie" nie weźmie udziału w referendum, a kolejne 12 proc. wskazało odpowiedź "Raczej nie". Jedynie 6,9 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć".
Badanie United Surveys dla RMF FM i "DGP" zostało przeprowadzone w dniach 7-9 lipca na próbie 1000 osób.
Polacy nie chcą imigrantów spoza UE. Nowy sondaż
Tymczasem kolejny sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej", pokazuje, że chociaż Polacy uważają, że w sporze z Brukselą ws. migracji rację ma Komisja Europejska, to jednocześnie nie chcą przyjmowania imigrantów spoza UE do naszego kraju.
W ankiecie zapytano m.in. "Kto Pana/Pani zdaniem ma rację w sporze o unijny pakiet migracji i azylu?". W odpowiedzi aż 43,7 proc. badanych opowiedziało się za stanowiskiem Komisji Europejskiej, a 34,5 proc. ankietowanych wskazało, że rację ma polski rząd. Jednocześnie aż 11,3 proc. uczestników badania wybrało odpowiedź "Nikt nie ma racji", a 10,6 proc. "Nie wiem/trudno powiedzieć".
Jednocześnie jednak aż 45,5 proc. ankietowanych nie chce, aby do Polski, do pracy ściągani byli obywatele państw spoza Unii Europejskiej. 25,5 proc. badanych "Zdecydowanie nie zgadza się" ze stwierdzeniem, że "Polska powinna ściągać do pracy w naszym kraju obywateli państw spoza UE", a 20 proc. "Raczej się nie zgadza". Odmiennego zdania jest prawie 40 proc. badanych – 25,1 proc. wskazało, że "Raczej się zgadza" z tym stwierdzeniem, a 14,5 proc., że "Zdecydowanie się z zgadza". Aż 14,9 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "Nie wiem/trudno powiedzieć".