"Doniesienia o kapitulacji". Najnowszy raport Amerykanów o sytuacji na froncie
Jak ocenia Instytut Badań nad Wojną, problemy z rotacją i zaopatrzeniem sił rosyjskich, o których mówił przed zwolnieniem dowódca 58. Armii generał dywizji Iwan Popow, nigdy nie zostały rozwiązane. Zdaniem ekspertów, prowadzi to do niechęci rosyjskich żołnierzy do walki i masowych kapitulacji.
Dymisja generała dywizji Iwana Popowa oraz wspomniane przez niego problemy nadal wpływają na rosyjskie operacje wojskowe na południu Ukrainy i dyskusję na ich temat. Niektórzy rosyjscy żołnierze donoszą o jednoczesnym poddaniu się siłom ukraińskim kilku grup szturmowych aż do plutonu na kierunku Zaporoże.
"Utrzymujące się problemy z rosyjską logistyką i operacjami na południu Ukrainy mogły przyczynić się do niezdolności lub niechęci tych sił do walki i doniesień o dalszej kapitulacji” – podkreśla ISW.
Odwołanie Popowa
W zeszłym tygodniu generał dywizji Iwan Popow został usunięty ze stanowiska dowódcy 58. Armii. Usunięcie generała miało związek z jego meldunkiem do szefa rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerija Gierasimowa, w którym, według Popowa, informował przełożonych o trudnej sytuacji na Zaporożu, gdzie rosyjska armia bierze udział w walkach.
Według analityków ISW, usunięcie Popowa najprawdopodobniej będzie miało natychmiastowy, ale niewielki wpływ na siły rosyjskie na Ukrainie. Dymisja generała i doniesienia o skargach na brak rotacji wojsk po raz kolejny potwierdzają słabość rosyjskich oddziałów na Ukrainie.
"Skarga Popowa na rosyjskie straty w wyniku ostrzału artyleryjskiego prawdopodobnie wskazuje, że siły rosyjskie potrzebują rotacji i wzmocnień, aby utrzymać swoją obronę w zachodniej części Zaporoża. Brak rezerw w Rosji prawdopodobnie nie pozwolił Gierasimowowi poważnie rozważyć apeli Popowa. A jego dymisja po raz kolejny pokazała, że siły rosyjskie nie mogą rotować sił" – uważają eksperci.