Przegląd religijny: Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła
Nie powinniśmy ze spokojem podchodzić do problemu i czekać na zmianę sytuacji. Potrzebujemy nowej strategii. Musimy zrozumieć prawdziwe powody, dla których młodzi rezygnują z wiary, i opracować plan, dzięki któremu będą chcieli powrócić do Kościoła i życia wiarą.
– Powrót jest jednym z najlepszych opracowań na temat odchodzenia katolików z Kościoła, zawierającym głębokie spostrzeżenia na temat tego, dlaczego ludzie porzucają wiarę katolicką. Autor nikogo nie obwinia, nie szuka też kozła ofiarnego, co charakteryzuje niektóre podejścia do problemu. Skupia się natomiast na pokonywaniu trudności, kładzie nacisk na to, co rodzice mogą powiedzieć i zrobić, aby odpowiednio zareagować na obiekcje swoich dzieci, odbudować wzajemną relację i pomóc im odnaleźć drogę powrotną do Kościoła – napisał bp Robert Barron w przedmowie do książki: „Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła” (tytuł oryginalny: Return: How to Draw Your Child Back to the Church).
Amerykańskie statystyki są bezlitosne. Tylko 7% młodych osób wychowanych w wierze katolickiej dalej praktykuje swoją wiarę. Inne obliczenia podają, że na każdą osobę, która przyjmuje wiarę katolicką przypada siedem, które opuszczają Kościół.
W pierwszej części Vogt próbuje znaleźć przyczyny takiej sytuacji. Słusznie podkreśla, że często przyczyną jest niezrozumienie nauczania Kościoła, głównie dotyczy to zagadnień związanych z seksualnością (młodzi widzą zakazy a nie afirmację godności człowieka).
Vogt zauważa także, że ludzie są „katechizowani, a nie ewangelizowani” i przez to nie nawiązują osobistej relacji z Jezusem, dlatego często opuszczają Kościół. Pozostają w pewien sposób religijni, ale nie zrzeszeni.
Druga część książki zawiera wiele praktycznych rad dotyczących m.in. tego, co robić, ale także czego nie robić, aby zbudować relację dzieckiem opartą na zaufaniu i otwartości.
W części trzeciej autor w skondensowany sposób mierzy się z zarzutami, które często są wysuwane przeciw wierze.
W książce Powrót. Co robić, gdy dzieci odchodzą z Kościoła Brandon Vogt daje konkretne podpowiedzi, gdzie szukać inspiracji i wsparcia. Wymienia tutaj m.in. w: Katechizm Kościoła Katolickiego, Pismo Święte, dobre książki katolickie… siebie samego – swoje doświadczenie wiary i siłę miłości, bo przecież to właśnie „Bezwarunkowa miłość jest jedną z najpotężniejszych sił na ziemi”.
W planie działania podaje: modlitwę, post, „sianie ziaren”, otwartą rozmowę, wzbudzenie ciekawości – zainspirowanie przykładem – własnym i inspirujących ludzi żyjących wiarą (świeckich i duchownych) – jako sprawdzone narzędzia dotarcia do młodych ludzi i rozmowy z nimi na każdy temat, również ten dotyczący wiary.