Prezydent: Niech Białoruś zacznie od zaprzestania hybrydowych ataków na naszą granicę
– Trzeba rozmawiać z Polakami. Poleciłem premierowi, żeby się z nimi skontaktował. Jeśli chcą, porozmawiajmy, poprawmy stosunki. Jesteśmy sąsiadami, nie wybieramy sąsiadów, oni są od Boga – powiedział 11 sierpnia Aleksander Łukaszenka podczas briefingu prasowego w Mińsku. Jak twierdzi, zlecił też rządowi i MSZ-owi sformułowanie "planu dobrego sąsiedztwa".
Prezydent Białorusi wyraził opinię, że polskie władze są zmuszane do zaostrzania sytuacji przez Waszyngton. – Amerykanie postawili na Polskę, ale Polacy to niegłupi ludzie. To nasi ludzie, Słowianie. Oni wszystko doskonale rozumieją. Uzbrójmy się w cierpliwość, zobaczymy. Jesteśmy otwarci na współpracę – dodał białoruski polityk.
Duda o relacjach z Białorusią
W czwartek Andrzej Duda nawiązał do relacji Warszawy z Mińskiem w trakcie spotkania z prezydentem Łotwy Edgarsem Rinkēvičsem. Od kiedy w 2021 r. białoruskie władze rozpoczęły akcję przerzutu do Polski nielegalnych migrantów, Polska, podobnie jak Łotwa, lecz w dużo większej skali, zmuszona jest angażować coraz większe siły porządkowe i środki finansowe, by zabezpieczyć granicę przed ludźmi sprowadzanymi z najrozmaitszych państw Afryki i Azji.
– Jeżeli reżim białoruski chciałby dokonywać normalizacji relacji, a my byśmy bardzo tego chcieli, to niech zacznie od zaprzestania hybrydowych ataków na naszą granicę – powiedział prezydent Andrzej Duda, przypominając o próbach przerzucenia na teren Polski nielegalnych migrantów.
– Nie jest to tajemnicą, bo dysponujemy nagraniem wideo tego, co słusznie nazywamy atakiem hybrydowym. To nikt inny, jak przedstawiciele białoruskich służb, białoruskich funkcjonariuszy, którzy brali udział w wypychaniu grup migrantów na linię granicą, w celu wymuszenia na nich nielegalnego przekroczenia naszej granicy – przypomniał.
Prezydent Duda podkreślił, że granica Polski z Białorusią jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej, co oznacza, że Polska ponosi szczególną odpowiedzialność za jej ochronę także przed europejskimi sojusznikami.
Wizyta nowego prezydenta Łotwy
Edgars Rinkēvičs przybył do Polski w środę z roboczą wizytą. Była to jego pierwsza wizyta w Warszawie od czasu jego zaprzysiężenia na urząd prezydenta przed kilkoma tygodniami.
Spotkanie było poświęcone tematyce współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki i rozwoju infrastruktury, a także w ramach Trójmorza.