Wnioski z wojny na Ukrainie. Amerykański ekspert przedstawił krótką listę
Według Stevena Hadley'a, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego byłego prezydenta USA George'a Busha Jr., wojna na Ukrainie jest sposobnością na wyciągnięcie kilku ważnych wniosków, które powinni wziąć pod uwagę przywódcy USA i reszty świata. Na przykład, ważne jest posiadanie strategii ofensywnej zamiast "strategii powstrzymywania". Słowa doradcy cytuje "Voice of America".
– Jedna z lekcji jest taka, że jeśli zdecydujemy się zaangażować w konflikt, musimy mieć strategię pozwalającą wygrać. W USA mamy wystarczający potencjał wojskowy, aby nie przegrać, ale nie na tyle, aby naprawdę odnieść sukces i zakończyć wojnę pomyślnie. I myślę, że jest to lekcja, której uczymy się na Ukrainie i która wymaga od nas przyspieszenia dostarczania pomocy wojskowej Ukrainie – uważa Hadley.
Kluczowe sojusze
Kolejnym wnioskiem płynącym z wojny na Ukrainie jest znaczenie sojuszy wojskowych i gotowość sojuszników do walki, czego dowodem jest państwo ukraińskie.
– Stany Zjednoczone przewodziły i potrafiły naprawdę stworzyć wspaniałą koalicję nie tylko w Europie, ale na całym świecie, aby wspierać Ukraińców. Dlatego uważam, że po pierwsze jest to solidarność. Po drugie, znaczenie partnera na miejscu. Wasze wsparcie będzie ograniczone, jeśli będziecie działać z zewnątrz. Jeśli kraj nie będzie chciał walczyć o własną wolność i nie będzie przywódcy, który byłby skłonny zjednoczyć kraj, tak jak robi to prezydent Zełenski, nie będziemy w stanie zapewnić potrzebnej pomocy – uważa Hadley.
Silna gospodarka
Biorąc pod uwagę podejmowane przez Rosję próby ustanowienia blokady morskiej Ukrainy i zniszczenia ukraińskiej infrastruktury do eksportu zboża, Hadley wskazał również na wrażliwość globalnych szlaków dostaw jako kolejny wniosek z tej wojny.
– Nie tylko pod względem produkcji, ale także dostaw żywności, nawozów i innych rzeczy. Jedną z lekcji jest potrzeba dywersyfikacji tych szlaków dostaw i zwiększenia ich bezpieczeństwa – powiedział.
Kolejną "lekcją" jest stabilność finansowa walczącego kraju jako gwarancja jego zdolności do kontynuowania walki i odrodzenia się po wojnie.
– W pierwszym roku tej wojny ich [Ukrainy - przyp. red.] gospodarka skurczyła się o około 30 proc. To ogromny cios. Musimy więc mieć strategię, która pomoże Ukrainie przetrwać wojnę, a następnie strategię, która pomoże jej wyjść z wojny. Ponieważ możesz wygrać wojnę, ale stracić pokój. A osiągnięcie pokoju będzie w dużej mierze zależeć od tego, co można zrobić ekonomicznie – wyjaśnił.