Wyborcy Konfederacji, Lewicy i TD wskazali, dlaczego wybierają te ugrupowania
W sondażu przeprowadzonym przez CBOS ankieterzy sprawdzili, jakie motywacje kierują wyborcami podejmującymi decyzję o poparciu poszczególnych formacji politycznych.
Badanie motywacji wyborców
Jeśli chodzi o Prawo i Sprawiedliwość, 30,6 proc. respondentów, którzy zadeklarowali poparcie dla tej partii, wskazało na pozytywną ocenę dotychczasowych rządów. Drugim najczęściej wybieranym wariantem była „wiarygodność, uczciwość i realizacja haseł wyborczych”. Z ankiety CBOS wynika, że najważniejszą motywacją poparcia KO jest odsunięcie PiS od władzy. Taką opcję wybrało 40,6 proc. pytanych. 16 proc. wskazało na swoją zgodność ze światopoglądem ugrupowania. Elektoraty PiS i KO wskazały także szereg innych czynników.
W badaniu sprawdzono też, czym natomiast przekonują swoich wyborców mniejsze liczące się ugrupowania: Konfederacja, Lewica i Trzecia Droga.
Konfederacja – Partia spoza systemu
Ankietowani deklarujący poparcie dla Konfederacji w 30,2 proc. wskazali zgodność z programem formacji. Z kolei 26,4 proc. ocenia, że prawicowa opozycja jest w stanie wnieść coś nowego do polskiej polityki, szczególnie uwzględniając fakt, że jest spoza systemu i współtworzą ją politycy względnie młodzi.
Na dalszych miejscach znalazły się takie motywacje jak: liberalizm ekonomiczny i wiara, że Konfederacja poprawi sytuację w kraju.
Lewica – Najbardziej postępowa
Także wybory Lewicy jako najważniejszy powód swojego poparcia dla tej formacji wskazują na zgodność światopoglądową. W wypadku partii kierowanej przez Czarzastego i Biedronia mowa o 31,0 proc. respondentów.
Dla 21 proc. podstawową motywacją jest, że to najbardziej postępowa formacja, która zadba o prawa kobiet i społeczności LGBT.
Ponadto, 11,6 proc. wyborców Lewicy w sondażu uważa, że partia ta jest najbardziej wiarygodna, uczciwa i zrealizuje swoje hasła wyborcze. W ocenie 7,6 proc. najważniejsze jest odsunięcie PiS od władzy.
Trzecia Droga – Brak lepszych opcji
W przypadku koalicji PSL i Polski 2050 pod postacią Trzeciej Drogi na pierwszy miejscu również jest zgodność światopoglądowa z programem. Taki wariant wskazało aż 40 proc. wyborców ludowców i Hołowni.
Dla 22 proc. najważniejsza jest wiara, że TD wniesie do polskiej polityki coś nowego. 10,3 proc. ankietowanych zamierza oddać głos na Trzecią Drogę z braku lepszych opcji i dlatego, że w ich ocenie Trzecia Droga to mniejsze zło. 7 proc. twierdzi, że TD poprawi sytuację gospodarczą kraju.