Nagroda Identitas 2023 przyznana
Dzieła całej szóstki nominowanych są od maja br. promowane przez Fundację Identitas i jej Partnerów. Na wyspie Uløya zespół ekspertów przeprowadził warsztaty poświęcone wpływowi na nowe polskie narracje szczególnie dziś widocznych pęknięć kulturowych i światopoglądowych. Samotna baza położona pięćset kilometrów za kręgiem polarnym zapewniła nominowanym niespotykane warunki do refleksji i pracy.
W skład jury Nagrody Identitas obecnej edycji weszli Justyna Melonowska, Krzysztof Niewiadomski, Tomasz Kaźmierowski oraz przewodniczący kapituły, Wojciech Stanisławski. Troje z nich prowadziło warsztaty na wyspie.
Nominowanymi do Nagrody Identitas twórcami nagrodzonymi udziałem w arktycznych warsztatach są:
- Jan Baron za Psińco (wyd. Convivo),
- Małgorzata Lebda za Mer de Glace (wyd. Warstwy),
- Agata Ludwikowska za Granit (wyd. SPP w Łodzi),
- Jan Maciejewski za Milczenie katedry (wyd. Teologia Polityczna),
- Andrzej Muszyński za Bez. Balladę o Joannie i Władku z jurajskiej doliny (Wydawnictwo Literackie),
- Adrian Sinkowski za Atropinę (wyd. Biblioteka Toposu).
Jury postanowiło przyznać wyróżnienie do Nagrody Identitas oraz nagrodę główną. Wyróżnienie do Nagrody Identitas 2023 otrzymał Andrzej Muszyński za Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny.
Nagrodę Główną Identitas 2023 w postaci statuetki i sumy dwudziestu tysięcy złotych jury przyznało Janowi Maciejewskiemu za zbiór tekstów Milczenie katedry. " Jest on raz bardziej syntetycznym, innym razem pogłębionym komentarzem do współczesnych zjawisk, także społecznych i politycznych, acz postrzeganych przede wszystkim przez duchowy i kulturowy pryzmat. Jan podejmuje kwestie dla nas wszystkich istotne, bywa że marginalizowane, tak w debacie publicznej, jak i w zwykłych ludzkich rozmowach. Czy odbudowana katedra Notre Dame będzie „tylko atrapą, hołdem złożonym przyzwyczajeniu i sentymentowi, zaklejeniem niepokojącej dziury w krajobrazie?”. Maciejewski podjął się trudnej, ryzykownej dziś nawet, syntetycznej próby ogarnięcia uważnym spojrzeniem współczesnej rzeczywistości, ale i, tak po conradowsku – wymierzenia jej sprawiedliwości" – czytamy.
Począwszy od roku 2014 Fundacja Identitas wspiera humanistów finansowo i promocyjnie, organizuje dla nich warsztaty literackie, przyznaje Nagrodę Identitas oraz wspiera debatę o tożsamości. Od 2020 roku Nagrodę otrzymują pisarze do 41. roku życia, podczas gdy we wcześniejszych latach nie ustanawiano ograniczeń wiekowych.