Sondaż: Wzrost notowań Trzeciej Drogi. PiS bez szans na większość w Sejmie?
W najnowszym sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 32,3 proc. poparcia. Oznacza to spadek w porównaniu z poprzednim badaniem o 1,5 pkt. proc.
Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z wynikiem na poziomie 26,4 proc. (spadek o 1,7 pkt. proc.).
Ile partii wejdzie do Sejmu?
Ostatnie miejsce na podium zajęła Trzecia Droga, na którą chce zagłosować 12,1 proc. respondentów (wzrost o 3,1 pkt. proc.). Wyborczy sojusz Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 zanotował największy wzrost poparcia ze wszystkich komitetów.
Do Sejmu dostałaby się także Konfederacja Wolność i Niepodległość – 9 proc. poparcia (wzrost o 0,2 pkt. proc.) oraz Nowa Lewica – 8,1 proc. (spadek o 0,6 pkt. proc.).
Ponadto, Bezpartyjnych Samorządowców wskazało 3,6 proc. uczestników badania (bez zmian). Polska Jest Jedna zanotowała statystyczne poparcie na poziomie 0 proc. (spadek o 0,1 pkt. proc.). 8,5 proc. ankietowanych wybrało opcję "nie wiem/trudno powiedzieć".
Sondaż przeprowadzono metodą CAWI (wypełnienie ankiety w formie elektronicznej) w dniach 30 września – 1 października na reprezentatywnej grupie 1000 pełnoletnich Polaków. Co ważne, badanie został zrealizowane jeszcze przed zakończeniem "marszu miliona serc" Koalicji Obywatelskiej w Warszawie oraz konwencji mobilizacyjnej PiS w Spodku w Katowicach.
Podział na mandaty
W przeliczeniu na mandaty poselskie, zgodnie z kalkulatorem prof. Jarosława Flisa, PiS może liczyć na 186 mandatów, Koalicja Obywatelska – na 148, Trzecia Droga – na 57, Konfederacja – na 37, a Nowa Lewica – na 31 (jeden poseł to przedstawiciel mniejszości niemieckiej w Polsce).
Oznacza to, że Prawo i Sprawiedliwość nie miałoby większości w Sejmie, nawet w ewentualnej koalicji z Konfederacją (razem 223 mandaty). Natomiast KO, Trzecia Droga i Nowa Lewica, razem z posłem mniejszości niemieckiej, dysponowałyby 237 mandatami.