PiS broni Glapińskiego przed Trybunałem Stanu. Wpłynął wniosek do TK
Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronie TK w piątek, wniosek został zarejestrowany pod sygnaturą K 23/23. Grupa wnioskodawców reprezentowana jest przez posła PiS Krzysztofa Szczuckiego.
Wniosek dotyczy m.in. dwóch fragmentów ustawy o Trybunale Stanu: zawieszenia szefa Narodowego Banku Polskiego w przypadku postawienia go w stan oskarżenia, a także przepisów o większości bezwzględnej, która w taki stan może szefa banku postawić.
– Bezwzględna większość to może być np. 116 posłów. Czyli tak naprawdę większość rządowa może doprowadzić do zawieszenia prezesa NBP. W takim przypadku o niezależności banku centralnego nie może być mowy – wyjaśnił Szczucki w rozmowie z Wirtualną Polską.
Członek zarządu NBP o skardze do TK
Rafał Sura, członek zarządu NBP, powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", że ustawa o Trybunale Stanu (TS), która przewiduje możliwość zawieszenia prezesa Narodowego Banku Polskiego w pełnieniu obowiązków, stoi w sprzeczności ze statutem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) i należy skierować skargę do Trybunału Konstytucyjnego, żeby ten wadliwy przepis wyeliminować z polskiego obrotu prawnego.
Podkreślał, że w raportach o konwergencji, zarówno ustawa o TS, jak i ustawa o Najwyższej Izbie Kontroli są wskazywane jako stojące w sprzeczności ze statutem EBC. Przypominał też, że ustawa o NBP wskazuje cztery przesłanki przerwania konstytucyjnie zagwarantowanej kadencji prezesa i to jest katalog zamknięty.
Tymczasem ustawa o Trybunale Stanu przewiduje możliwość zawieszenia prezesa banku w pełnieniu obowiązków. I samo postawienie przed TS jest tożsame z zawieszeniem prezesa w obowiązkach.
Koalicja Tuska chce postawić Glapińskiego przed Trybunałem Stanu
Lider Platformy Obywatelskiej i kandydat koalicji na premiera Donald Tusk informował w listopadzie, że politycy sejmowej większości analizują kwestię postawienia prezesa NBP przed TS.
Podpisana 10 listopada przez liderów KO, Polski 2050-PSL i Nowej Lewicy umowa koalicyjna zakłada m.in. pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej "odpowiedzialnych za usiłowanie bezprawnej zmiany ustroju państwa", za naruszanie Konstytucji i ustaw oraz łamanie praworządności.
Przedstawiciele obecnej koalicji już wcześniej zapowiadali w mediach m.in. możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności konstytucyjnej i postawienia przed Trybunałem Stanu prezesa NBP Adama Glapińskiego.