Związki partnerskie dla par homoseksualnych w Polsce? Kotula: Tak, oczywiście
Polityk Lewicy ponownie zabrała głos na temat projektu ustawy wprowadzającej związki partnerskie. Katarzyna Kotula wskazała, że pomimo różnic w koalicji rządowej, prace nad tym rozwiązaniem nadal trwają.
– Kładziemy na stole te ustawy, które uznajemy za najlepsze. Prowadzimy konsultacje społeczne, konsultacje także polityczne, bo nie jest dzisiaj chyba dla nikogo zaskoczeniem, kiedy mówimy, że są głosy odrębne. To są głównie głosy z PSL-u, bo Polska 2050 głosem Szymona Hołowni powiedziała, że popiera takie rozwiązanie, jak związki partnerskie, które są absolutnym minimum – powiedziała na antenie TVN24.
Związki partnerskie dla homoseksualistów
Polityk wskazała, że jeśli uda się znaleźć większość w koalicji rządowej, wtedy projekt ustawy zostanie wniesiony przez Radę Ministrów. W przypadku sprzeciwu ze strony PSL, propozycje zostaną przedstawione przez grupę posłów. Jak powiedziała Kotula, jest "zielone światło dla tego, żebyśmy mogli złożyć tę ustawę jako ustawę poselską".
Kotula powiedziała także, że chciałaby, aby ustawa umożliwiała parom homoseksualnym zwarcie związku partnerskiego, ponieważ "jedna, jak i druga strona dzisiaj czeka na takie rozwiązanie".
– Chciałabym, żeby związek partnerski można było zawierać w Urzędzie Stanu Cywilnego. To jest symboliczne, żeby osoby, które żyją w związkach jednopłciowych, tworzą rodziny, wychowują dzieci, prowadzą wspólne gospodarstwo domowe mogły wspólnie przed sobą, w Urzędzie Stanu Cywilnego złożyć ważną dla siebie przysięgę – powiedziała.
Ściganie "mowy nienawiści"
Wcześniej Kotula zapowiedziała wprowadzenie zmian w Kodeksie karnym dotyczącym "mowy nienawiści".
Umówiliśmy się w umowie koalicyjnej, że zanim będziemy procedować ustawę o związkach partnerskich będzie wpisanie do Kodeksu karnego mowy nienawiści ze względu na orientację seksualną i płeć – poinformowała w środę w Polsat News minister ds. równości Katarzyna Kotula.