Nowy komunikat Prokuratury Krajowej. Barski wykonał ruch
"Prokurator Krajowy Dariusz Barski skierował Pana prokuratora Jacka Bilewicza do pracy w Biurze Prezydialnym, gdzie będzie on wykonywał przydzielone mu obowiązki służbowe" – czytamy w krótkim komunikacie PK, opublikowanym w mediach społecznościowych.
Przypomnijmy, że po tym jak Adam Bodnar uznał, iż Barski został powołany na stanowisko niezgodnie z prawem, a więc jest prokuratorem w stanie spoczynku, minister sprawiedliwości na pełniącego obowiązki Prokuratora Krajowego (na dwa miesiące) powołał właśnie Bilewicza. Krytycy działań Bodnara podkreślają z kolei, że w przepisach nie istnieje konstrukcja taka jak "pełniący obowiązki PK".
O kulisach próby przejęcia Prokuratury Krajowej pisaliśmy na DoRzeczy.pl.
Klęska Bodnara. Prokuratorzy po stronie Barskiego
We wtorek prokuratorzy Prokuratury Krajowej uznali za niedopuszczalne wydanie przez Prokuratora Generalnego zakazu umieszczania informacji na stronie internetowej PK i w serwisie X. Zebranie Prokuratorów Prokuratury Krajowej podjęło uchwałę, w której protestuje przeciwko poleceniu Prokuratora Generalnego dotyczącym polityki informacyjnej prokuratury. "Stosunkiem głosów 44 do 3 (przy 1 wstrzymującym) podjęli uchwałę uznającą działania Bodnara za bezprawne i nieskuteczne" – wskazał na portalu X poseł Sebastian Kaleta z Suwerennej Polski, były wiceminister sprawiedliwości.
Adam Bodnar wydał we wtorek prokuratorom polecenie wstrzymania publikacji wszelkich informacji na stronie internetowej Prokuratury Krajowej oraz zamieszczania wpisów na oficjalnym koncie PK w serwisie X. Opublikowanie jakiejkolwiek treści w tych dwóch mediach jest możliwe wyłącznie po pisemnej zgodzie Prokuratora Generalnego.
Protest prokuratorów
Prokuratorzy uznali takie działania Bodnara za niedopuszczalne. Podkreślili, że na gruncie art. 18 par. 1 Prawa o prokuraturze za te działania odpowiada Prokurator Krajowy. Bodnar, jako Prokurator Generalny, ma prawo zamieszczać na stronie internetowej PK pochodzące od niego informacje, ale nie ma prawa wydawać poleceń z zakresu treści informacji odnoszących się do funkcjonowania Prokuratury Krajowej, działalności Prokuratora Krajowego oraz funkcjonowania samorządu prokuratorskiego.
Co więcej, polecenie odnoszące się do zamieszczania treści w internecie zostało wydane z pominięciem Prokuratora Krajowego.
Autorzy uchwały wyrażają stanowczy sprzeciw wobec działań Adama Bodnara i traktują je jako przejaw cenzury i próbę ograniczenia obywatelom dostępu do informacji.