Tusk: Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni
24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wojna rozpoczęła się nad ranem, wraz wkroczeniem wojsk rosyjskich na terytorium ukraińskie na czterech liniach frontu: od północy, północnego wschodu, ze strony okupowanego Donbasu i od południa.
Rosyjska inwazja przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i upadku hitlerowskich Niemiec w 1945 r.
Rocznica wojny na Ukrainie. Wpis Tuska
"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni" – napisał w sobotę na platformie X premier Donald Tusk. Szef rządu opublikował wpis w języku angielskim.
"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali" – stwierdził prezydent Andrzej Duda.
Zachodni politycy z wizytą w Kijowie
Premier Włoch Giorgia Meloni, premier Kanady Justin Trudeau, premier Belgii Alexander De Croo i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyli wspólnie nocną podróż pociągiem z Polski do Kijowa. Zachodni przywódcy chcą okazać solidarność z Ukrainą w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji. W sobotę odbędzie się szczyt G7 w formie wideokonferencji. Posiedzeniu przewodniczyć będzie szefowa włoskiego rządu. Przewidziane jest wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
W ukraińskiej stolicy pojawili się również polscy politycy. "Z przesłaniem pełnego wsparcia dla Ukraińców przelewających krew za swoją i naszą wolność. W towarzystwie polityków i ekspertów ze wszystkich krajów Zachodu" – oznajmił przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej, senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich.