24 lutego 2022 r. Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Wojna rozpoczęła się nad ranem, wraz wkroczeniem wojsk rosyjskich na terytorium ukraińskie na czterech liniach frontu: od północy, północnego wschodu, ze strony okupowanego Donbasu i od południa.
Rosyjska inwazja przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej i upadku hitlerowskich Niemiec w 1945 r.
Rocznica wojny na Ukrainie. Wpis Tuska
"Dwa lata ukraińskiego bohaterstwa. Dwa lata rosyjskiego barbarzyństwa. Dwa lata hańby tych, którzy pozostają obojętni" – napisał w sobotę na platformie X premier Donald Tusk. Szef rządu opublikował wpis w języku angielskim.
"Wspieraliśmy, wspieramy i będziemy wspierać Ukrainę w jej walce o wolność! Dzisiaj to wsparcie jest nadal niezwykle potrzebne. Niezależnie od zmęczenia wojną. Wolny świat nie może dopuścić do tego, żeby Putin i Rosja zatriumfowali" – stwierdził prezydent Andrzej Duda.
Zachodni politycy z wizytą w Kijowie
Premier Włoch Giorgia Meloni, premier Kanady Justin Trudeau, premier Belgii Alexander De Croo i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen odbyli wspólnie nocną podróż pociągiem z Polski do Kijowa. Zachodni przywódcy chcą okazać solidarność z Ukrainą w drugą rocznicę rosyjskiej inwazji. W sobotę odbędzie się szczyt G7 w formie wideokonferencji. Posiedzeniu przewodniczyć będzie szefowa włoskiego rządu. Przewidziane jest wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
W ukraińskiej stolicy pojawili się również polscy politycy. "Z przesłaniem pełnego wsparcia dla Ukraińców przelewających krew za swoją i naszą wolność. W towarzystwie polityków i ekspertów ze wszystkich krajów Zachodu" – oznajmił przewodniczący Komisji Spraw Unii Europejskiej, senator Koalicji Obywatelskiej Bogdan Klich.
twitterCzytaj też:
Morawiecki: Ta data na zawsze zmieniła świat. Otworzyła oczy politykomCzytaj też:
Prezydent Duda dla "Il Messaggero": Zachód powinien iść śladem Polski