Druzgocący sondaż dla Tuska. Polacy są jednomyślni w tej sprawie
Ministerstwo Finansów poinformowało w połowie marca, że w związku za spadkiem inflacji zerowa stawka VAT na niektóre produkty żywnościowe nie zostanie przedłużona. Oznacza to, że wygaśnie wraz z końcem marca.
Według wyliczeń ekspertów powrót do stawki 5 proc. VAT na m.in. owoce, warzywa, mięso, nabiał i produkty zbożowe będzie kosztował przeciętną polską rodzinę 800-1000 zł rocznie.
Druzgocący sondaż dla Tuska
Polacy jednak bardzo krytycznie oceniają decyzję rządu. Większość badanych uważa, że Ministerstwo Finansów popełnia błąd. Aż 79 proc. respondentów jest przeciwnych decyzji ws. powrotu do stawki 5 proc. VAT.
Pozytywnie decyzję rządu ocenia z kolei 11 proc. badanych, a kolejnych 10 proc. nie ma zdania w tej sprawie. Sondaż przeprowadził Instytutu Badań Pollster dla "Super Expressu".
Tuż po świętach niektóre sklepy mogą być zamknięte
Według doniesień prasowych sklepy, które nie zdążą zmienić stawek VAT na żywność, 2 kwietnia mogą być zamknięte.
"Ci, którzy po świętach Wielkanocnych będą chcieli kupić np. chleb, ser czy owoce, mogą mieć z tym problem. Sklepy, które nie zdążą zmienić stawek VAT na żywność na swoich kasach fiskalnych, będą zamknięte" – pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
"DGP" zwraca uwagę, że aby móc otworzyć biznes tuż po świętach Wielkanocnych, w wielu przypadkach ustawienia kasy fiskalnej trzeba będzie zmienić w czasie świąt. "Jeżeli przedsiębiorca tego nie zrobi, będzie musiał się wstrzymać ze sprzedażą do czasu wprowadzenia stosownych zmian" – czytamy.
Inflacja w Polsce. Nowe dane GUS
Główny Urząd Statystyczny przekazał w zeszłym tygodniu, że inflacja w lutym wyniosła 2,8 proc. w skali roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. Odczyt GUS okazał się być nieco lepszy od przewidywań ekonomistów, którzy spodziewali się, że inflacja w lutym wyniesie 3,2 proc.
Eksperci zwracają uwagę, że inflacja w Polsce po raz pierwszy od marca 2021 r. znalazła się w dopuszczalnym paśmie wahań wokół celu NBP, który wynosi 2,5 proc. z odchyleniem o 1 pkt proc. w każdą stronę. Ponieważ w kwietniu wróci VAT na żywność, a w lipcu zostaną odmrożone ceny energii, ponowny wzrost inflacji jest pewny.