Bodnar szykuje zmiany w prawie. 3 lata więzienia za obrażenie LGBT
Lewica od początku powołania rządu naciskała na zaostrzenie przepisów ws. tzw. mowy nienawiści. W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ministerstwa sprawiedliwości dot. nowelizacji Kodeksu karnego dotyczący właśnie w tej sprawie.
Projekt poszerza katalog przesłanek dyskryminacyjnych o kryterium niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej i tożsamości płciowej. "Wprowadzenie projektowanych rozwiązań zapewni wzmocnioną i pełną ochronę prawnokarną przed stosowaniem przemocy lub groźby bezprawnej, nawoływaniem do nienawiści, znieważaniem i naruszaniem nietykalności cielesnej ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną lub tożsamość płciową pokrzywdzonego" – czytamy w projekcie.
Więzienie za "obraźliwy" komentarz
Znowelizowany paragraf art. 199 kodeksu karnego uzyska brzmienie:
„Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, niepełnosprawności, wieku, płci, orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.
Ponadto zapisy dotyczące płci, orientacji seksualnej oraz tożsamości płciowej dodano w art. 256 dotyczącym m.in nawoływania do nienawiści oraz w art. 257 dotyczącym znieważania.
Po przegłosowaniu zmian każdy za znieważenie osoby z powodu m.in. bezwyznaniowości, orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej będzie podlegał karze do 3 lat więzienia.
Walka z "dyskryminacją"
W opisie projektu przekazano, że zmian jest “wzmocnienie ochrony prawnokarnej przed przestępczymi zachowaniami motywowanymi przesłankami dyskryminacyjnymi ze względu na niepełnosprawność, wiek, płeć, orientację seksualną i tożsamość płciową”.
Chodzi o zatem o skuteczniejsze i efektywniejsze ściganie czynów "motywowanych przesłankami dyskryminacyjnymi oraz zwiększenie ochrony prawnokarnej pokrzywdzonych takimi czynami", jak również "zagwarantowanie pełnej ochrony wszystkim grupom mniejszościowym szczególnie narażonym na dyskryminację, uprzedzenia i przemoc".