Brytyjska Unia Katolicka chce śledztwa ws. zamykania świątyń w trakcie pandemii
Śledztwo prowadzone przez brytyjski rząd rozpoczęło się 28 czerwca 2022 r. i ma na celu pełne zbadanie wszystkich aspektów pandemii COVID-19, która rozpoczęła się w 2020 r.
23 marca 2020 r. rząd Wielkiej Brytanii zarządził lockdown, zakazując wszelkich nieistotnych podróży i kontaktów z innymi ludźmi, a także zamykając szkoły, firmy, obiekty i miejsca spotkań, w tym kościoły. Chociaż latem tego samego roku obostrzenia zostały zniesiono, to w listopadzie wprowadzono je ponownie.
Wszystkie ograniczenia zostały zniesione w Wielkiej Brytanii w lutym 2022 r. Według doniesień ponad 230 000 osób zmarło z powodu wirusa.
Zamykanie kościołów
Z zeszłorocznego badania Unii Katolickiej wynika, że 91 procent respondentów uważa, że miejsca kultu należy klasyfikować jako "podstawowe usługi” w przypadku jakiejkolwiek przyszłej pandemii i nigdy więcej nie powinny być zamykane. Ponadto 61 procent osób stwierdziło, że ich zdrowie fizyczne lub psychiczne ucierpiało w wyniku zamknięcia kościołów w czasie pandemii.
Unia Katolicka udostępniła pełne wyniki ankiety prowadzącemu śledztwo i zaproponowała, że poinformuje zespół dochodzeniowy i złoży zeznania w ramach trwających przesłuchań publicznych.
"Chociaż wiele osób doświadczyło trudności podczas pandemii, istniało głębokie poczucie, że decydenci nie w pełni rozumieli znaczenie kościołów dla ludzi wiary i zbyt wolno pozwalali na ich ponowne otwarcie" – czytamy we wnioskach z badania.
Przewodnicząca Unii Katolickiej, baronowa Sheila Hollins, określiła wyniki badania jako "szokujące” i stwierdziła, że wynika z nich jasno, że "miejsca kultu nie powinny być już nigdy zamykane”.
– Ważne jest, aby dochodzenie w sprawie COVID właściwie uwzględniało decyzje o zamykaniu i ponownym otwieraniu kościołów podczas pandemii – stwierdziła.