Rakiety ATACMS dla Ukrainy. Jest reakcja Kremla
Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow powiedział, że przekazanie rakiet ATACMS świadczy o bezpośrednim zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w tę wojnę. Według niego Waszyngton "podąża drogą” zwiększania zasięgu działania systemów uzbrojenia, które przekazuje armii ukraińskiej.
– To [przekazanie ATACMS – przyp. red.] nie będzie w stanie zasadniczo zmienić wyniku specjalnej operacji wojskowej, osiągniemy nasz cel, ale sprawi to więcej problemów samej Ukrainie – powiedział Pieskow.
Nowy pakiet dla Ukrainy
Wczoraj prezydent USA Joe Biden podpisał zatwierdzony przez Kongres pakiet ustaw, który przewiduje przyznanie pomocy Ukrainie.
Wołodymyr Zełenski wkrótce potwierdził, że pomoc USA obejmuje rakiety dalekiego zasięgu ATACMS. "To są niezbędne środki aby jak najszybciej doprowadzić do sprawiedliwego pokoju" – podkreślił prezydent Ukrainy. Wcześniej dziennikarze informowali, że Waszyngton przekazał już te rakiety armii ukraińskiej, ale potajemnie.
"Uzbrojenie z nowego pakietu pomocy USA dla Ukrainy jest już w magazynach w Polsce gotowe do transportu. "Część sprzętu została wcześniej przygotowana i dotrze na Ukrainę w najbliższych dniach – potwierdził Polskiemu Radiu wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy zostanie uruchomiony po podpisaniu przez prezydenta Joe Bidena zatwierdzonej przez Kongres ustawy o wsparciu sojuszników USA. Ma to nastąpić jeszcze dzisiaj" – napisał na portalu X korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby powiedział, że w nowym pakiecie znajdą się między innymi systemy obrony powietrznej, pociski artyleryjskie i pojazdy opancerzone. Pakiet będzie obejmować duże ilości sprzętu i amunicji.