Senator Mark Warner poinformował, że amerykańskie zapasy pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym rakiety dalekiego zasięgu ATACMS, będą transportowane na Ukrainę "do końca tygodnia" – jeśli Senat przyjmie ustawę o dodatkowych środkach budżetowych 23 kwietnia, a prezydent USA Joe Biden podpisze ją do 24 kwietnia.
Warner stwierdził w wywiadzie dla CBS News, że administracja prezydenta USA była przygotowana na zapewnienie Ukrainie systemów ATACMS. Warner podkreślił wpływ na sytuację na polu bitwy, jaki siły ukraińskie osiągnęły dzięki pomocy wojskowej zapewnianej przez USA.
Rzecznik Pentagonu, generał brygady Patrick Ryder oświadczył, że Departament Obrony USA rozważa wysłanie "kilku dodatkowych doradców w celu wzmocnienia Biura Współpracy Obronnej do ambasady USA w Kijowie". Serwis Politco podał, że amerykańscy doradcy w Kijowie pomogą ukraińskim urzędnikom w planowaniu utrzymania amerykańskiego sprzętu dostarczonego Ukrainie i koordynowaniu dostaw nowej broni.
Amerykański think-tank ISW ocenia, że siły ukraińskie mogą stanąć w obliczu dodatkowych trudności w nadchodzących tygodniach w oczekiwaniu na pomoc z USA. Jednak ukraińskim oddziałom prawdopodobnie uda się zatrzymać obecną ofensywę rosyjską, pod warunkiem szybkiego dotarcia nowej pomocy ze Stanów Zjednoczonych – wskazano w nowej analizie.
Pomoc USA dla Ukrainy. Izba Reprezentantów przegłosowała ustawę
Izba Reprezentantów przyjęła w sobotę pakiet pomocowy dla Ukrainy o wartości 60,8 mld dolarów. Za ustawą głosowało 311 kongresmenów, w tym 101 Republikanów i 210 Demokratów. Przeciwko opowiedziało się 112 Republikanów. Ustawa trafi teraz do Senatu, gdzie prawdopodobnie zostanie przegłosowana w przyszłym tygodniu.
Prezydent USA Joe Biden wezwał Senat do jak najszybszego przesłania dokumentów na jego biurko, aby mógł je podpisać i umożliwić wysłanie broni i sprzętu na Ukrainę.
Zgodę Izby Reprezentantów uzyskały też przepisy o wsparciu dla Izraela (23 mld dolarów), Tajwanu i państw Indo-Pacyfiku (8 mld dolarów), jak również ustawa o konfiskacie aktywów rosyjskich i sprzedaży platformy TikTok przez jej chińskiego właściciela.
Czytaj też:
"Jak w Wietnamie i Afganistanie". Pogróżki z Kremla w stronę USACzytaj też:
Prezydent: Rosja nie może wygrać tej wojny