ZUS podał dane o Ukraińcach w Polsce
Na koniec kwietnia 2024 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS zgłoszonych było ponad 1 mln 143 tys. cudzoziemców – podał Zakład na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).
W ciągu miesiąca przybyło ich ponad 5 tys.
Najwięcej cudzoziemców zgłoszonych na koniec kwietnia 2024 r. do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w ZUS pochodziło z: Ukrainy – 763 tys., Białorusi – 133 tys., Gruzja – 26 tys., Indii – 21 tys. oraz Mołdawii – 14 tys.
Ilu mężczyzn z Ukrainy przebywa w krajach UE? Eurostat podał liczbę
Z danych unijnego urzędu statystycznego Eurostat opublikowanych na początku maja wynika, że liczba ukraińskich uchodźców legalnie przebywających w krajach członkowskich UE i korzystających z praw do tymczasowej ochrony wynosi 4,2 mln, z czego 21 proc. (882 tys.) to dorośli mężczyźni.
Eurostat nie podaje jednak precyzyjnych danych o grupach wiekowych, które pozwoliłyby na dokładniejsze oszacowanie liczby osób w wieku poborowym.
Prawie 45,8 proc. ogółu uchodźców to dorosłe kobiety, a około 32,8 proc. to małoletnie dzieci. Urząd nie podaje, kim jest pozostałe 0,4 proc. uchodźców.
2 proc. wszystkich osób, które otrzymały status uchodźcy z Ukrainy, posiada obywatelstwo państw trzecich (państw spoza Ukrainy i spoza UE).
Najwięcej ukraińskich uchodźców mieszka w Niemczech (1,3 mln), Polsce (955 tys.) i Czechach (364 tys.). Eurostat odnotowuje także nieznaczny spadek liczby ukraińskich uchodźców w krajach Europy Wschodniej i Skandynawii oraz wzrost w Niemczech i Holandii.
Mobilizacja do obrony przed Rosją
Po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. na Ukrainie ogłoszono, a następnie wielokrotnie przedłużano powszechną mobilizację. Władze robią wszystko, co w ich mocy, aby mężczyźni w wieku poborowym nie uchylali się od służby w armii.
16 kwietnia prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę o zaostrzeniu mobilizacji, która ma umożliwić powołanie do wojska kolejnych setek tysięcy Ukraińców w celu obrony kraju przed rosyjską agresją.