Czy w przypadku wojny Polacy powinni mieć zakaz opuszczania kraju? Sondaż mówi wszystko
Ponad połowa badanych (54,4 proc.) uważa, że taki zakaz powinien zostać wprowadzony. Przeciwnego zdania jest 37,3 proc. respondentów. 8,4 proc. nie posiada w tej kwestii stanowiska.
Wyniki sondażu
Stanowisko wobec zamknięcia granic dla mężczyzn w wieku poborowym wyraźnie różni się ze względu na płeć i wiek. 72 proc. badanych w wieku 18-29 lat nie chce wprowadzenia takiego zakazu. W grupie wiekowej 30-39 lat odsetek ten wynosi już 79 proc. Dla porównania wśród osób w wieku 60-69 lat aż 87 proc. popiera zamknięcie granicy dla poborowych.
55 proc. uważa, że zakaz wyjazdu z kraju dla poborowych nie powinien zostać wprowadzony. Z kolei 73 proc. mężczyzn popiera taki pomysł.
Przeciwni zamknięciu granicy są wyborcy Konfederacji. Uważa tak 75 proc. z tej grupy. Podobnie (55 proc.) uważa elektorat Trzeciej Drogi. Wprowadzenie zakazu popiera 64 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej, 60 proc. sympatyków Nowej Lewicy i 53 proc. tych, którzy głosowali na Prawo i Sprawiedliwość.
Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony w dn. 10-11.05.2024 r. metodą CATI na ogólnopolskiej próbie 1071 osób.
Co z poborowymi z Ukrainy?
Kwestia poboru stała się szerzej komentowana w mediach za sprawą decyzji władz Ukrainy o zakończeniu świadczenia usług konsularnych dla Ukraińców w wieku poborowym. Ruch Kijowa wywołał wściekłość wśród Ukraińców przebywających zagranicą.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba podkreślił, że pobyt za granicą nie zwalnia obywatela z obowiązków wobec ojczyzny. Wyjaśnił, że ochrona praw i interesów obywateli Ukrainy za granicą zawsze była i pozostaje priorytetem ukraińskiego MSZ, natomiast w warunkach agresji rosyjskiej głównym priorytetem jest ochrona ojczyzny przed zagładą.
Ostatecznie wycofano się z tego pomysłu. Faktem jest jednak, że ukraińskie wojsko, oprócz braku amunicji i rakiet, odczuwa poważne braki w liczbie żołnierzy na froncie.