Nowy sondaż przed wyborami do PE. Konfederacja wyprzedza Trzecią Drogę i Lewicę
Z badania pracowni Opinia24 dla "Gazety Wyborczej" wynika, że trzy tygodnie przed wyborami do Parlamentu Europejskiego trudno wskazać wyraźnego zwycięzcę.
"Na kandydatów którego komitetu wyborczego będzie pan(i) głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?" – zapytali respondentów ankieterzy. Uwzględniono odpowiedzi wśród osób zdecydowanych głosować.
Niewielka różnica pomiędzy KO i PiS-em
W nowym sondażu prowadzi Koalicja Obywatelska z wynikiem 31 proc. Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 29 proc. poparcia. To więc niewielka różnica, w granicach błędu statystycznego.
Trzecie miejsce zajmuje Konfederacja z poparciem na poziomie 10 proc. Dopiero na czwartym miejscu jest Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) – 8 proc., a tuż za nią Nowa Lewica – 6 proc. 2 proc. badanych wskazało komitet Bezpartyjnych Samorządowców. 13 proc. uczestników badania nie wie, na kogo zagłosuje w wyborach do PE.
Według wyliczeń "Gazety Wyborczej", KO mogłaby liczyć na 20 mandatów, PiS – 19, Konfederacja – 6, Trzecia Droga – 5, a Lewica – 3.
Sondaż został przeprowadzony 13 i 14 maja na 1000-osobowej, reprezentatywnej próbie Polaków metodą CATI (wywiad z respondentem prowadzony przez telefon).
Wybory do Parlamentu Europejskiego
W wyborach do Parlamentu Europejskiego zarejestrowanych zostało siedem komitetów ogólnopolskich, które zgłosiły kandydatów we wszystkich 13 okręgach wyborczych. Kolejność komitetów prezentuje się następująco:
- KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe;
- KW Konfederacja Wolność i Niepodległość;
- KWW Bezpartyjni Samorządowcy – Normalna Polska w Normalnej Europie;
- KKW Koalicja Obywatelska;
- KW Polexit;
- KKW Lewica;
- KW Prawo i Sprawiedliwość.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 eurodeputowanych. W dniach 25 maja – 7 czerwca rozpowszechniane będą w programach publicznych nadawców radiowych i telewizyjnych nieodpłatne audycje wyborcze przygotowane przez komitety.