"Radykalne kroki". Jest projekt o likwidacji CBA
Projekt zakładający likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego zapowiedział 22 kwietnia minister koordynator służb specjalnych, obecnie także szef MSWiA, Tomasz Siemoniak. Dokument został w środę opublikowany na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji.
"To wymusza podjęcie radykalnych kroków"
W uzasadnieniu projektu o wzmocnieniu koordynacji działań antykorupcyjnych i likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz zmianie niektórych innych ustaw napisano, że "wielość postulatów likwidacji CBA, która jest proporcjonalna do wielości ujawnianych sygnałów co do nieprawidłowości w zakresie stosowania przez CBA metod i technik operacyjnych, wymusza podjęcie radykalnych kroków".
Autorzy projektu zwrócili uwagę, że reforma wyniku której nastąpi likwidacja CBA doprowadzi do ograniczenia liczby polskich służb specjalnych wyposażonych w instrumenty umożliwiające ingerencję w prawa i swobody obywatelskie m.in. poprzez wykorzystywanie niejawnego oprogramowania inwigilacyjnego.
Kiedy likwidacja CBA? Jest data
Opublikowany w środę dokument zakłada, że zadania, które obecnie realizuje CBA zostaną przekierowane do takich instytucji, jak Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Policja.
W ramach tej ostatniej służby ma dojść do utworzenia Centralnego Biura Zwalczania Korupcji. Zgodnie z zawartym w projekcie założeniem, ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Przypomnijmy, że postulat likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego znalazł się w umowie koalicyjnej podpisanej w listopadzie 2023 r. przez Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Nową Lewicę.