Papież Franciszek mianował nowych członków Dykasterii ds. Nauki Wiary
Nowe nominacje następują w okresie, w którym Watykan zmaga się z ekumenicznymi konsekwencjami "Fiducia supplicans" – deklaracji dykasterii zezwalającej na nieliturgiczne błogosławieństwa par osób tej samej płci.
Kardynał Víctor Manuel Fernández, który kieruje dykasterią od września 2023 r., udał się niedawno do Egiptu, próbując złagodzić spór z Koptyjskim Kościołem Prawosławnym, który zawiesił dialog z Kościołem katolickim w związku z obawami związanymi z możliwością błogosławieństwa dla par homoseksualnych.
Nowi członkowie dykasterii
Kardynał José Tolentino de Mendonça jest szefem watykańskiej Dykasterii ds. Kultury i Edukacji. 58-letni kardynał pochodzący z portugalskiej wyspy Madera jest ekspertem w dziedzinie relacji między literaturą a teologią. Publikował poezję i akademickie artykuły teologiczne. W latach 2018–2022 był archiwistą i bibliotekarzem Świętego Kościoła Rzymskiego.
Przed przyjazdem do Rzymu Mendonça był profesorem w Portugalii i Brazylii oraz spędził rok w Instytucie Zaawansowanych Studiów Prawa i Sprawiedliwości Strausa na Uniwersytecie Nowojorskim.
Kardynał Marcello Semeraro jest prefektem watykańskiej Dykasterii ds. Kanonizacyjnych. 76-letni kardynał z południowych Włoch był wcześniej biskupem Albano, podmiejskiej diecezji położonej niedaleko Rzymu. Uzyskał doktorat z teologii na Papieskim Uniwersytecie laterańskim.
Przed mianowaniem na kardynała w 2020 r. Semeraro przez siedem lat pełnił funkcję sekretarza rady kardynałów doradców papieża Franciszka.
Arcybiskup Bruno Forte jest teologiem, który od 2004 roku pełni funkcję arcybiskupa Chieti-Vasto na wschodnim wybrzeżu Włoch. 74-letni arcybiskup jest autorem licznych publikacji z zakresu teologii, filozofii i duchowości.
W 2023 roku Forte trafił na pierwsze strony gazet, po tym jak wydał oświadczenie dotyczące wydarzenia organizowanego w ramach obchodów miesiąca dumy LGBT, w którym stwierdził: "Modlimy się, aby każda osoba zaangażowana w to wydarzenie […] sprawdziła swoje sumienie pod kątem słuszności swoich wyborów i, jeśli jest osobą wierzącą, zrobiła to przed Bogiem, z poczuciem odpowiedzialności wobec całej wspólnoty kościelnej i cywilnej”.