Szef MON do dymisji? Złe wieści dla Kosiniaka-Kamysza
Na przyszły tydzień minister obrony narodowej ma planować dymisje. Na liście osób do zwolnienia mają być co najmniej trzy nazwiska.
Planowane dymisje to odpowiedź na zatrzymanie trzech żołnierzy, którzy przy granicy polsko-białoruskiej – w okolicach Dubicz Cerkiewnych – oddali strzały ostrzegawcze w kierunku migrantów próbujących siłowo sforsować granicę.
Dymisje mają objąć Żandarmerię Wojskową (to jej funkcjonariusze zdecydowali o zatrzymaniu obrońców granicy). Niewykluczone, że posadę stracą też wojskowi na szczeblach dyrektorskich.
W Ministerstwie Obrony Narodowej mają także trwać poszukiwania odpowiedzialnych za zbyt wolne przekazywanie informacji na temat stanu zdrowia żołnierza, który zmarł w ubiegłym tygodniu.
Polacy o dymisji szefa MON. Sondaż
"Czy zgadza się pan/i ze stwierdzeniem, że szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz powinien podać się do dymisji w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy, w tym m.in. ujawnioną przez media sprawą zatrzymania polskich żołnierzy?" – tak brzmiało pytanie zadane respondentom przez ankieterów pracowni United Surveys. Sondaż wykonano w dniach 7-9 czerwca na zlecenie Wirtualnej Polski.
Blisko połowa badanych – 46,3 proc. – chciałaby dymisji Władysława Kosiniaka-Kamysza z funkcji ministra obrony narodowej. 27,5 proc. uczestników badania udzieliło odpowiedzi "zdecydowanie się zgadzam", a 18,8 proc. – "raczej się zgadzam".
Według 34,9 proc. ankietowanych, szef MON powinien zostać na stanowisku. Odpowiedź "raczej" zaznaczyło 13,5 proc. pytanych, a "zdecydowanie" – 21,4 proc. 18,8 proc. respondentów nie miało zdania w tej sprawie. Badanie zrealizowano metodami CAWI (ankieta internetowa) i CATI (wywiad przez telefon) na grupie 1000 osób.
Przeciwko dymisji szefa MON w większości byli wyborcy Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi i Lewicy (79 proc.). Z kolei za dymisją Kosiniaka-Kamysza opowiedzieli się wyborcy Prawa i Sprawiedliwości (77 proc.) oraz Konfederacji (56 proc.).