Policja i prokurator w siedzibie KRS. "Spodziewamy się, że nas pobiją"
"Policja i prokurator weszli dziś bez zapowiedzi do siedziby Krajowej Rady Sądownictwa. Żądają wydania dokumentacji rzeczników dyscyplinarnych pod ich nieobecność" – poinformowała w krótkim komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa.
W mediach społecznościowych pojawił się również wpis przewodniczącej Krajowej Rady Sądownictwa, sędzi Dagmary Pawełczyk-Woickiej. Sprecyzowała ona, że chodzi o przeszukanie u sędziego Piotra Schaba.
"Właśnie otrzymałam informację, że @PK_GOV_PL jest w biurze @KRS_RP i chce wejść do biura @SchabPiotr. Jadę do biura" – przekazała.
Sędzia Schab: Spodziewamy się, że nas pobiją
Relację z tego, co dzieje się w siedzibie KRS zdaje na platformie X sędzia Piotr Schab, którego gabinet próbują przeszukać funkcjonariusze.
"Uwaga!!! Atak na Krajową Radę Sądownictwa!!! Wysłali policję i silnorękich. Spodziewamy się, że nas pobiją. Dostaniemy od zdrajców po twarzy za wolną Polskę. To honor" – czytamy w jego wpisie.
Dziennikarz Telewizji Republika Michał Rachoń pokazał z kolei nagranie z wnętrza siedziby Krajowej Rady Sądownictwa.
Interwencja poselska w Krajowej Radzie Sądownictwa
"Prokurator Piotr Myszkowiec, który nadal przebywa w siedzibie @KRS_RP razem z policją, zażądał wydania dokumentów od rzeczników dyscyplinarnych. @PiotrSchab25737 przebywający na urlopie nie wyraża zgody na wydanie takich dokumentów" – przekazała w kolejnym komunikacie Krajowa Rada Sądownictwa.
Poinformowano również, że na miejscu, z interwencją poselską pojawili się poseł Sebastian Kaleta i poseł Dariusz Matecki.
Prokuratur i policja weszli do KRS. Co z immunitetem sędziego?
Sprawę skomentował już na platformie X prawnik Ordo Iuris Bartosz Lewandowski.
"Prokurator nie ma prawa dokonać przeszukania u sędziego @SchabPiotr, który jest chroniony immunitetem. Ma prawo wyłącznie zażądać dobrowolnego wydania rzeczy. Potwierdził to Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie. Jak zauważał sędzia Krystian Markiewicz – Prezes @JudgesSsp: "immunitet chroni sędzię nie tylko przez zarzutami karnymi, ale chroni też miejsce pracy i zamieszkania przed przeszukaniem". Każda siłowa próba wejścia do gabinetu sędziego jest nielegalna i narusza immunitet sędziowski" – czytamy w jego wpisie.