Nieoficjalnie: Europosłowie Konfederacji wejdą do dwóch różnych frakcji
W ostatnich wyborach do europarlamentu Konfederacja uzyskała ponad 12 proc. poparcia, co dało formacji trzeci wynik w kraju oraz sześć mandatów. Politycy ugrupowania pytani z jaką frakcją się zwiążą, od początku wskazywali, że naturalnym kierunkiem są dla nich ugrupowania prawicowe, ewentualnie centroprawicowe w PE. Podjęto w tym zakresie negocjacje. Na ten moment nie podano ewentualnych oficjalnych postanowień.
Nowa Nadzieja z AfD
Z nieoficjalnych informacji Polskiej Agencji Prasowej wynika natomiast, że trzech europosłów zdecydowało się dołączyć do grupy tworzonej przez niemiecką prawicową partię Alternatywa dla Niemiec (AfD).
"Ta niemiecka partia przedstawiła ofertę, a europosłowie Nowej Nadziei Stanisław Tyszka, Marcin Sypniewski i Ewa Zajączkowska-Hernik zdecydowali się na nią odpowiedzieć i stworzyć z AfD grupę Europa Suwerennych Narodów" – przekazało źródło PAP-u.
Jak informują media, AfD zaprosiła do współpracy także inne uniosceptycze formacje: Rekonkwistę z Francji, Odrodzenie z Bułgarii, Se Acabo La Fiesta z Hiszpanii, Wolność i Demokrację Bezpośrednią z Czech, Hnutie Republikę ze Słowacji, Ruch Naszej Ojczyzny z Węgier oraz Związek Narodu i Sprawiedliwości z Litwy.
Bryłka i Buczek z Orbanem i Le Pen
Anna Bryłka i Tomasz Buczek negocjują dołączenie do frakcji Viktora Orbana i Marine Le Pen Patrioci dla Europy. Będą w niej przedstawiciele Wolnościowej Partii Austrii (FPO) Herberta Kickla. I czeskiej ANO 2011, na czele której stoi były premier naszych południowych sąsiadów Andrej Babis.
Z nieoficjalnych doniesień PAP wynika, że niezrzeszonym europosłem Konfederacji zostanie najprawdopodobniej Grzegorz Braun.