Ukrainka przerażona "ograniczonością umysłową" Polaków. "Może pięć proc. normalnych"
Po rosyjskiej agresji Polacy i Polska jako państwo, udzielili Ukraińcom pomocy o gigantycznej skali. Po przyjęciu uciekających przed wojną uchodźców poszła liczona w grubych miliardach pomoc finansowa, ogromne wsparcie polityczne na arenie międzynarodowej, oddanie części własnego sprzętu militarnego i innego typu. Polskie władze przyznały obywatelom Ukrainy ubezpieczenia zdrowotne, rozmaite świadczenia socjalne, a Polacy dopłacają im do emerytur.
To jedynie niektóre elementy udzielonego wsparcia. Nie sposób dokładnie wyliczyć, ile była i jest warta pomoc udzielona prywatnie przez polskich obywateli. Wielu Polaków udzieliło ukraińskim uchodźcom schronienia w swoich domach. Potrzeba taka zaistniała szczególnie w początkowej fazie wojny, kiedy zagrożona była znaczna część terytorium naszego sąsiada, w tym Charków i Kijów.
Przerażona "ograniczonością umysłową" Polaków. "Może pięć proc. normalnych"
Prezydent Zełenski, ukraińscy politycy i obywatele ukraińscy wielokrotnie dziękowali Polakom za udzieloną pomoc. Jednak nie jest tajemnicą, że zdarzają się Ukraińcy, którzy nie są zadowoleni. W serwisie X ukazało się nagranie, na którym Ukrainka wyraża swoją frustrację na społeczeństwo, które udzieliło jej schronienia. Poziom bezczelności może być zaskakujący.
– Przeraża mnie ksenofobiczność i brak tolerancji u Polaków. Przeraża mnie ograniczoność umysłowa większości tu. Ale cóż zrobić. Wiem, że są nieliczni, jakiś odsetek, jeden, dwa, trzy, no może pięć procent tutaj są normalni – Open- minded – mówi dziewczyna.
Kogo Ukraińcy postrzegają jako sojusznika? Polacy na szarym końcu
Wyniku sondażu przeprowadzonego na początku lipca pokazały, że relacje nie są już tak dobre, jak w 2022 roku. W ankiecie pytano, kogo Ukraińcy uważają za niezawodnych sojuszników Polacy znaleźli się na dole listy.
Z badań European Council on Foreign Relations (ECFR) wynika, że Ukraińcy najbardziej cenią sobie pomoc Wielkiej Brytanii. 84 proc. ankietowanych wskazało właśnie na Londyn, jako na najbardziej niezawodnego sojusznika. Na drugim miejscu znalazła się z kolei Litwa z wynikiem 77 proc.
Polskę wyprzedzają jeszcze USA, Niemcy, Francja i UE (jako całość). Gorszy wynik niż nasz kraj miały jedynie Włochy i Rumunia.
Polskę jako niezawodnego sojusznika postrzega 60 proc. Ukraińców, z czego jedynie 15 proc. zaznaczyło opcję "bardzo". Natomiast aż 35 proc. badanych stwierdziło, że Polska w ogóle nie jest "niezawodnym sojusznikiem".