Rząd negocjuje z Europejskim Bankiem. Chodzi o wielką zapowiedź Tuska
"Resort obrony narodowej, wspólnie z Ministerstwem Finansów prowadzi rozmowy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym w zakresie ewentualnych możliwości pozyskania środków z EBI dla finansowania wybranych zadań realizowanych w ramach programu 'Tarcza Wschód'" – napisał wiceminister obrony Paweł Bejda w odpowiedzi na interpelację.
Realizacja Tarczy Wschód
Aktualnie w resorcie obrony narodowej trwają również prace związane ze zdefiniowaniem wszystkich potrzeb Sił Zbrojnych RP implikowanych realizacją programu "Tarcza Wschód", podał.
Zwrócił uwagę, że realizacja programu jest przedsięwzięciem wieloaspektowym, o charakterze międzyresortowym, przy zaangażowaniu różnych podmiotów.
"Można założyć, że rozpoczęcie pierwszych prac inwestycyjnych w ramach jego realizacji nastąpi już w przyszłym roku" – podkreślił wiceminister.
MON sięgnie po nieruchomości?
Z odpowiedzi na interpelację wynika, że obecnie w Ministerstwie Obrony Narodowej ma miejsce agregowanie informacji związanych z możliwością wykorzystania w pierwszej kolejności nieruchomości oddanych w trwały zarząd jednostkom organizacyjnym resortu obrony narodowej lub używanych przez nie na podstawie innego tytułu prawnego.
W przypadku dalszych potrzeb, brane pod uwagę będą nieruchomości pozostające w zasobach Skarbu Państwa. Z kolei, kwestie związane z możliwością wykorzystania gruntów niebędących własnością Skarbu Państwa będą rozpatrywane wyłącznie w porozumieniu z uprawnionymi przedstawicielami organów administracji rządowej lub samorządowej.
Jak zapowiadał premier Donald Tusk oraz wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wartość programu ma sięgać co najmniej 10 mld zł.
Pod koniec maja wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister resortu Cezary Tomczyk i szef sztabu generał Wiesław Kukuła zaprezentowali założenia projektu Tarcza Wschód.